| anonim_4396 a întrebat:

Nu știu cum să numesc situația în care sunt. Nu știu nici cum sa o descriu. Am 17 ani. Am observat că este ceva în neregulă cu mine. Când mă aflu în preajma unor oameni, când vorbesc cu ei sau când trebuie sa fac ceva și sunt persoane care se uită la mine începe să-mi tremure mâna (cel mai des și cel mai enervant) și chiar să-mi tremure vocea. Am conștientizat că am problema asta DAR nu înțeleg de ce PENTRU CA eu sunt tip care în mintea mea nu-i pasă de nimic, adică mă doare fix în *** (mai pe scurt, nu am știut cum să o zic altfel) dacă greșesc cu ceva sau dacă mă fac de râs. În mintea mea chiar nu-mi pasă de aceste lucruri ÎNSĂ în momentul în care vorbesc cu niste oameni sau fac ceva pur și simplu începe să-mi tremure mâna, vocea etc. și lumea se uită la mine de parca m-am panicat sau de parcă fac asta de rușine și m-am panicat și PUR SI SIMPLU NU MĂ POT CONTROLA. Ca de exemplu: Am 17 ani. Joc la pariuri sportive. Sunt conștient că nu arăt deloc de 18 ani dar totuși intru în agenție sa plasez biletul. De cele mai multe ori casiera vede că nu arăt de 18 ani și mă întreabă de buletin etc. și mă pune sa ies afară. Eu când intru într-o agenție sunt conștient de treaba asta dar totuși intru acolo pentru că nu mă interesează dacă mă dă afară sau nu etc. DAR totuși când ajung acolo, în fața casieriței și mă pune să-i înmânez codul ca să poată să-mi plaseze biletul in momentul în care ridic mâna și pun biletul pe tejghea îmi tremură mâna mai ceva ca cățeaua la injecție și nu înțeleg de ce. Imediat începe să-mi tremure și vocea si parcă aș avea un atac. Iau biletul, ies din agenție și imediat îmi revin aproape instantaneu și nu înțeleg ce s-a întâmplat cu mine și de ce m-am comportat așa (fiindcă mie chiar nu-mi păsa de ce se întâmpla). Un alt exemplu: Sunt pe afara cu prietenii. Apar niste fete pe care eu nu le cunosc. În mintea mea mie chiar nu-mi pasă de ele și nu mă intimidează cu absolut nimic ÎNSĂ dacă mă pun să le arăt ceva pe telefonul meu (ex: o poza sau un videoclip) pur și simplu începe să-mi tremure mâna de parcă aș avea parkinson și se uită la mine ca la un ciudat. ȘI NU ÎNȚELEG DE CE SE ÎNTÂMPLĂ ASTA! Un al treilea exemplu: La liceu. Sunt grupuri de adolescenți d-astia mai populari, mai șmecheri și pe mine chiar mă doare în *** de ei, nu mă intimidează cu absolut nimic ÎNSĂ când ajung sa stau de vorbă cu ei îmi începe să-mi tremure vocea, mâna, pur și simplu nu mă mai controlez și mă fac de rahat bineînțeles. Zic ăia că m-am panicat și că mi-e rușine de ei sau nu știu habar n-am. Vă rog dați-mi o explicație logică la ce se întâmplă. Eu pur și simplu sunt un om caruia nu-i pasă de nimic, dar când sunt pus în situații de genul pur și simplu nu mă mai controlez. Mă uit la mâna mea cum tremură și nu înțeleg de ce nu pot sa o controlez. În momentele astea chiar mă panichez și mă rușinez pentru că oamenii ăia mă văd, iar eu nu am nicio explicație logică la ce se întâmplă. P.S: Idolii mei și oamenii pe care îi admir și îi urmăresc sunt fix tipul de oameni care nu au niciun fel de problema când sunt în public și pur și simplu nu îi interesează de ce se întâmplă în jur și de ce spunea lumea. Cum ar fi: Eminem, kanye west, McGregor, Cheloo etc. Adică eu sunt un om care în mintea mea nu mă interesează de nimic: I don't give a ***. Dar când sunt pus în astfel de situații nu știu ce se întâmplă cu mine...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Esti emotiv, ai emotii doar in anumite momente.Si eu am momente cand imi tremura mainile, dar nu ma impacientez.Cand o sa iti tremure mainile non stop, atunci sa te panichezi! E ceva pe baza emotional clar.

| troleibuz a răspuns:

''Am 17 ani. Joc la pariuri sportive.'' Esti o persoana foarte deprimata daca aia ajunsi intr-un punct atat de jos al vietii. Depresia si anxietatea umbla de mana.

| NeedHelp1 a răspuns (pentru troleibuz):

De ce ai pus fraza aceea între ghilimele?
Și de ce ai ținut să o reproduci? lol

| troleibuz a răspuns (pentru NeedHelp1):

Sa evidentiez un detaliu important si foarte trist.

| NeedHelp1 a răspuns (pentru troleibuz):

1.Nu îi înțeleg importanța
2. De ce este foarte trist?

Să-ți fac și o mică paranteză ca să înțelegi.
Eu nu sunt orice simplu jucător de pariuri sportive.

Tot ce pierd și câștig îmi notez și îmi înregistrez pentru ca atunci când trag linie sa știu dacă merită sau nu! iar eu nu sunt în pierdere

Sunt conștient de ce înseamnă ele și că te pot nenoroci. Tocmai de aceea când m-am apucat de aceste pariuri sportive am decis să-mi țin o evidență foarte strictă a banilor... Să știu dacă merită sau nu!

Spre surprinderea mea chiar mă pricep și nu sunt în pierdere deloc.

Când trag linie scot profit și asta mă determină să joc în continuare.
Am ajuns astfel să-mi procur bani de buzunar și să nu mai fiu nevoit să le cer părinților

Așa că stai fără grijă! Când am sa ies în pierdere am să mă opresc. până atunci poate îți schimbi și tu mentalitatea asta pentru că pariurile sportive nu sunt același lucru cu păcănele, ruleta sau barbutul...

La pariuri sportive dacă ești fan la sportului cu puțină știință poți face profit. Este diferit

Aș putea să-ți ofer mai multe detalii dar asta ține de secretele mele. Îți spun doar că atunci când m-am apucat de ele mi-am setat niste reguli/principii pe care nu le încalc și care s-au dovedit folositoare și astfel am ajuns în situația dată.

| Goddessss a răspuns:

Anxietate sociala. fix asa am si eu.
totul bine si frumos. ma doare undeva ca si pe tine si cand sa vorbesc sau sa fac ceva, toată tremur. Poate fi si frica de eșec. de exemplu sa te gândești dinainte negativ ca nu o sa faci bine acel lucru si sa se întâmple chiar asa. totul pornește de la minte.
Odată am întrebat o femeie efectiv cât e ceasul, m-am dus frumos la ea cu tupeu si cand sa deschid gura toată am tremurat si m-am înroșit ca o idioata.
sunt 2 posibilități. fie pleci la psiholog terapie, fie ai tu încredere mai multa in tine si faci tot posibilul sa scapi de aceast impediment.
mie imi corăie stomacul mereu când sunt in public. gândește te cât de nașpa e asta.
nici măcar nu mi e foame, ci in mintea mea e ceva de genul. Iarăși o sa mi se întâmple asta cu stomacul si chiar mi se intampla asa.
la fiecare se manifesta diferit.
tie iti tremura mâna, la alții picioarele, alții transpira, se înroșesc, li se aud zgomote ciudate etc.
eu am aproape de toate, din păcate.
creierul are neurotransmitatori si aia se manifesta in diferite părți ale corpului.
in concluzie, trebuie sa ai încredere in tine.

| raduZ18 a răspuns (pentru Goddessss):

A trecut ceva timp de cand ai raspuns, dar mai ai aceasta problema? daca nu cum ai rezolvat-o?

| Goddessss a răspuns (pentru raduZ18):

Salut, sincera sa fiu nu o mai am. sau dacă o am, o am foarte puțin.
ca sa scapi de fobie trebuie sa faci acea fobie.
efectiv ma băgam in seama cu oamenii fără sa ma mai gândesc in capul meu dacă aia o sa râdă de mine sau dacă aia o sa zică ceva de genul '' asta ce vrea''!? si pur si simplu totul e normal.
realitatea nu reflecta mizeriile ce le ai in gânduri.
Nu te mănâncă nimeni si nimic, doar capul nostru ne limitează.
si frica de eșec se întâmplă doar atunci când gândești negativ, ofc.

Răspuns utilizator avertizat