Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

O data cu senzatia ca trebuie sa ma duc la toaleta, simt o intepatura in anus in partea stanga sau dreapta. O simt de acum cativa ani, dar pana acum o simteam foarte rar, o data la cateva luni. acum o simt cat mai des. am avut o zi in care ma intepa din 2 in 2 minute. Dureaca cateva secunde si ma face sa tresar( sa sar dupa scaun) ce ar putea fi? Eu cand am fost mic nu ma duceam la timp la toaleta la treaba mare, si mereu ma tineam si dupa eram constipat. intr-o zi maicamea imi vazuse in olita sange si medicul a spus ca m-am iritat ca facusem prea des. vreau sa spun ca de mic am avut probleme cu stomacul si cu scaunele ( sunt mai sensibil la stomac)O parere? Ce as putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Cel mai probabil, e vorba de hemoroizi. Cand ai probleme legate de constipatie, asta ti se intampla. Apar dureri, intepaturi sau alte forme de disconfort la nivel a.nal/rectal. Nu trebuie sa fortezi muschii pentru a evacua scaunul. Anusul trebuie relaxat, pregatit sa suporte defecatia masiva. Poti folosi calmante pe baza de unguent sau supozitoare (Hemorzon) sau sa mergi mai des la toaleta. Dar cel mai indicat ar fi sa eviti constipatia, iar pentru asta trebuie sa umbli la alimentatie. Citeste mai multe despre subiect pe net. Sunt multe articole, scrise de specialisti, care iti vor fi foarte utile, daca vrei sa schimbi situatia actuala.

| MadRabbiT a răspuns (pentru dannyel86):

AI dreptate ar fi dupa cum zice semne de Hemoroizi.

1 răspuns: