| anonim_4396 a întrebat:

o mica intrebare. Am aproape 21 de ani si am un complex in legatura cu dantura mea (cel mai mare). Am avut probleme de mic cu durerile, nu am fost la timp la stomatolog, iar in timp situatia s-a cam agravat. La varsta de 16 ani, deja am scos o masea din stanga, sus. Apoi pe la 18 ani am mai scos una din dreapta jos. As fi vrut sa fie asta singura problema, pe langa cele 2 masele extrase, mai am inca 2 care sunt plombate si una dintre ele nu se stie daca poate fi salvata din cauza infectiei. Cum spuneam, pe langa masele proaste, am si o dantura foarte stramba, spre deosebire de voi, eu nu calc corect, dintii mei de sus sunt in spatele dintilor de jos in timp ce calc.

Intrebarea mea este urmatoarea, credeti ca se merita sa mai port aparat dentar fix care sigur o sa-l port vreo 2 ani, la aceasta varsta? As mai putea avea ceva rezultate, iar aceste rezultate sa ramana permanente? Pentru ca din ce am inteles de la cineva, si-a pus ap. dentar la 20 si la 22 cand l-a dat jos, dupa cateva luni, dintii s-au intors la locul lor initial.

Iar in legatura cu masele mele lipsa, as putea sa le mai pun din nou?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cryshhtian a răspuns:

Se poate, la 21 de ani nu e tarziu si eu am probleme la 4masele dintre care 3 cu cv carii minore dar la o madea dep estanga jos s-a crapat prin clasa a 5 a cand mancam si nu m-am dus la timp cu toate ca ma udrea ingrozitor, abia acum la 17 ani am invins putin firca de dentist si cand m-am dus m-a certat ca am stat asa....fii fara grija inca se poate, fruntea sus si multa sanatate!

1 răspuns:
| Issabela26 a răspuns:

Masele lipsa se pot pune si in legatura cu aparatul dentar. se merita (toti dentistii spun ca cu cat esti mai mic in varsta cu atat e mai bine)dar si la 21 de ani e bine sa iti pui va dura mai mult dar e bine si sa faci ce iti spune doctorul si cat timp iti spune el ca probabil daca nu tii aparatu cat iti zice doctoru se stramba la loc straight face probabil dar mai bine intreaba un dentist unde consultatia e gratuita happy succes