| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, parul meu se ingrasa destul de repede, nu asta e problema, problema e ca atunci cand ma scarpin in cap am sub unghii ceva alb(tin sa precizez ca atunci cand fac baie nu mai am decat in unele locuri cand ma scarpin), vreau sa stiu daca este ceva normal sau e matreata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai e matreata daca cand dai cu unghia se ia ceva alb, de obicei parul gras merge mana-n mana cu matreata dar nu 100%.
Mergi la farmacie si cere un sampon special pentru par gras si cu matreata, nu te uita la bani, cumpara ceva scump si bun.
Incearca mai multe sampoane, nu e musai sa nimeresti din prima samponul cel mai bun pentru tine, multi am schimbat multe sampoane pana sa nimerim ceea ce era bun pentru noi, iar la cei cu parul gras e mult mai greu de gasit un sampon bun pentru scalpul lor.

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poate sa fie doar exces de sebum si atunci ai nevoie de sampoane adecvate de la farmacie.Sau poate sa fie dermatita intr-o forma mai usoara.
Esti fata sau băiat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mătreață. Și eu am trecut prin asta o perioadă lungă. Am făcut o pauză și recent mi-a revenit dar cu cantitate mai puțină. Nu poți scăpa pur și simplu de ea.

| Miuletz a răspuns:

Sunt 2 posibilitati. Cum a zis si Simpatik poate fi matreata, in cazul ala ia niste produse anti matreata (sampon, balsam). Daca incerci mai multe produse si nu functioneaza poate fi si din cauza dezhidratarii scalpului, iar acolo trebuie sa iei produse pentru a-l hidrata.
E normal sa te scarpini si sa ai putin alb sub unghie, pana la urma pielea se schimba. Important e sa nu ai prea multa. Roaga pe cineva sa se uite si daca nu vede cine stie ce nu ar fi o problema.