| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Ultima data am facut sex pe 7 noiembrie (ca de fiecare data protejat), menstruatia mi-a venit pe 28 noiembrie, insa fluxul a fost mediu, nici abundent, nici prea putin. Ei bine, normal ar fi fost ca in decembrie sa imi vina ciclul tot in jurul datei de 28, dar nici pana in ziua de azi nu a venit. Ar trebui sa ma alarmez? De obicei nu am dereglari. Semne precum cosuri si mici dureri la sfarcuri am avut, cam acum o saptamana. Va multumesc!

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai mentionat daca menstruatia din data de 28 noiembrie a inceput la data normala deoarece daca s-a produs la termenul calculat/preconizat chiar si in cazul care sangerarea nu s-a produs identic/similar insa a fost foarte asemanatoare cu menstruatiile anterioare cum ar fi : timpului de manifestare, cantitate de menstra, culoare, miros specific, flux zilnic de scurgere, etc. se poate afirma fara a gresi ca a reprezentat o menstruatie normala prin care s-a eliminat un ENDOMETRU posibil mai putin dezvoltat. Ceea ce trebui sa stii pe viitor este faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta INCEPEREA unui nou ciclu menstrual NOU si de asemenea faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat. Intarzierea actuala fiind destul de mare probabil de peste 7 zile deja, in acest caz ai putea sa faci un test de sarcina de control. Deoarece au aparut unele semne premenstruale este posibil ca menstruatia sa se produca in zilele urmatoare, dar daca va continua intarzierea si peste limita de 10-12 zile de intarziere se va impune sa fii consultata ginecologic chiar daca existenta unei sarcini pare IMPOSIBILA intro asemenea situatie. Multa sanatate.

| soraGrime a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc! Da, in data de 28 noiembrie trebuia sa vina, deci a fost la timp!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru soraGrime):

In acest caz intarzierea actuala se petrece mai mult ca sigur pe fondul unei dereglari de natura hormonala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu ce v-aţi protejat? Cunosc persoane care lângă pilulele preconcepţionale luate cum trebuie au rămas însărcinate.
Dacă prezervativ folosiţi, cred că poţi să te liniștești, oferă protecţie peste 98%.
Dar nu vreau să fiu iresponsabilă, 2% șansă tot există, de aceea se recomandă protecţie cu două metode simultan. Deci cel mai sigur e să-ţi faci un test sau să te duci la doctor.

| soraGrime a răspuns (pentru anonim_4396):

Prezervativ. dar avand in vedere ca intre timp mi-a si venit ciclul o data, ar mai fi sanse?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, la un act protejat șansele oricum sunt minimale, foarte aproape de zero. Nu te îngrijora happy Poţi lua un test ca să te liniștești, dar cred că nu e nevoie.

| soraGrime a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma gandesc ca pot fi dereglari si din cauza faptului ca nu am mai avut contact sexual de atunci; organismul deja intrase intr-un anume ritm, zic si eu laughing Iti multumesc.
Mai astept raspunsuri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-ai pentru cewinking

| funditzaaa a răspuns:

Din moment ce ti.a veni, ovul nu a fost fecundat si nu ai ramas insarcinata.Ai eliminat ovulul pe care il'aveai' in trompe atunci