| MIAUmiau99 a întrebat:

recent am avut o interventie chirurgicala la un deget si a fost necesar scoaterea unghie dar exista o problema pansamentul s-a lipit de rana deschisa si nu pot sa il indepartez daca incerc sa trag ma doare foarte tare si am stat 3 ore in apa cu el dar tot nu cedeaza.Astept raspunsurile voastre

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hristos a Înviat!
În mod normal până la o vindecare de cel puțin 80% trebuia să mergi la pansat acolo unde a avut loc și intervenția chirurgicală ori la camera de gardă, dispensar, etc.
Acum, dacă tot vrei să schimbi pansamentul, pune din abundență peste pansament, apă oxigenată și tragi ușor până la dezlipirea completă. Toaletezi, tamponezi surplusul de apă oxigenată și pui pansement steril.
Sănătate!
Pa, pa.

| MIAUmiau99 explică (pentru Legiuitoarea):

Pai am fost la pansat de 2 ori si medicul a zis sa il scot si am venit acasa dar este foarte greu de indepartat

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Si eu tot cu apa oxigenata recomand sa incerci.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Imbiba-l foarte foarte bine cu apa oxigenata (nu apa de la chiuveta). se va desprinde cu usurinta.

| alexanonimu a răspuns:

Pune apa oxigenata si asa cum spune si legiuitoarea du.te la pansat da te va chema la control la cabinet particular pentru ati lua bani si eu am ajut problema asta cu unghia incarnata ca sa nu te mai duci la el la cabinet spalate cu ceai de musetel si date cu betadina unguent si apoi pui bandajul si nu o sa se mai lipeasca. eu am fost o singura data la contro in rest m.am tratat singur si acu ast sa cresca unghia. multa sanatate

| flaviusik001 a răspuns:

Nu poti sa mergi la doctor sa iti dea un sfat?

| flaviusik001 a răspuns:

Totusi cel mai sigur este sa te duci la medic sa te ajute.