| AlexGoga7 a întrebat:

Recent am tăiat ceva cu flexul și o scânteie mi-a intrat în ochi, fix la marginea irisului.
O parte din retina s-a înroșit, ce pot face sa scap de usturime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Roaga-te Domnului, ca ai scapat ieftin!
Multi raman invalizi (fara vedere, degete si maini taiate etc.) din cauza "vitejiei".
Din pacate tu nu esti nici primul, nici ultimul.

APARATORUL NU SE DEMONTEAZA PE TIMPUL FOLOSIRII FLEXULUI!

Voi chiar credeti ca, o masina care taie fierul, pietrele sau lemnele nu pot taia membrele voastre?

E asa de scump o pereche de ochelari de protectie (10 lei), si o manusa de protectie (50-100lei) pentru a va proteja?

Iar APARATORUL discului NU apara discul, ci te apara pe tine si pe cei din jurul tau daca sar scije sau se sparge discul!

| romeo78 a răspuns:

Un control oftalmologic de specialitate care să vadă cât de afectată este zona și va recomanda tratament medical de specialitate!
Nu luați tratament după ureche!

| Violleta2022 a răspuns:

Fugi la spital, sa nu pierzi ochiul!

| AlexGoga7 explică (pentru Violleta2022):

Au trecut ceva zile și totul s-a vindecat fara atenție medicala laughing)

| WhiteLife a răspuns:

Dacă mergi la doctor îți poate prescrie ceva picături sa nu se agraveze rana. În vara asta mi-a intrat o așchie de lemn foarte, foarte mica în ochi, am crezut ca iese, dar nu a ieșit și nu puteam tine ochiul deschis de durere. Am fost la urgente, mi-a scos-o foarte frumos și mi-a dat 2 tipuri de picături și un gel. Probabil ca nu era nevoie de atâtea, dar pentru siguranță, nu știi niciodată.