| anonimus010101110 a întrebat:

Salut TPU. Recent m-am apucat de fumat. De vreo 2 3 saptamani mai exact. Care sunt riscurile fumatului? A da si astazi a inceput sa ma doara urechea stanga intr-un fel. Ei bine nu ma durea mai mult cum sa spun, o simteam cum vibreaza si gatul m-a durut putin. Credeti ca am cancer in gat? Btw nu am tusit deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Nu faci cancer după două săptămâni de fumat. Acum, nu orice simptom=cancer. Păi, de ce te-ai apucat înainte să cunoști riscurile?
Efecte pe termen mediu si lung:
•Fumatul este responsabil pentru 80-90% dintre bronhopneumopatiile cronice
•Fumatul este responsabil de 85% dintre cancerele bronhopulmonare
•Fumatul este raspunzator de 30% dintre decesele prin boli cardiovasculare.
•Monoxidul de carbon din fumul de tigara creste nivelul de colesterol din sange, care duce in final la depunerea acestuia pe peretii vaselor de sange.
•Nicotina din tigari creste presiunea sangelui, bataile inimii si cerinta de oxigen a muschiului inimii. Provoaca, de asemenea, constrictia vaselor, ceea ce poate duce la infarct miocardic.
•Sângele se coaguleaza mai repede la fumatori decat la nefumatori, ceea ce poate duce la formarea unor cheaguri care pot duce la astuparea vaselor de sange si aparitia infarctului.
•Fumatul creste riscul aparitiei cancerului de buze, limba, glande salivare, gura, laringe, esofag si faringe.
•Aparitia cancerului gastric este de asemenea asociata cu fumatul.
•Cancerul de vezica urinara are printre factorii de risc si fumatul, ca si cancerul renal, de col uterin si pancreas.
•Exista o relatie puternica de dependenta intre fumat si aparitia leucemiei.
•Fumatul si nicotina pot produce disfunctionalitati la nivelul hormonilor implicati in functia reproducerii.
•La barbatii care fumeaza este scazuta mobilitatea spermatozoizilor.
Sănătate varză, iar de dinti si de mirosul din gură nici nu mai zic. Bafta

| Violleta2022 a răspuns:

Fumatul genereaza boli grave de plamani si cancer de plamani, dupa care survine moartea.
Cu cat esti mai mic de varsta, cu atat riscul de a te imbolnavii grav este mai mare, fiindca plamanii unui copil nu sunt inca dezvolati complet si nu pot rezista la o asemenea otrava.

| Frank51 a răspuns:

Dacă rămâi la 2 țigări pe zi nu cred că ar fi vreo problemă, dar orice substanță consumi provoacă dependență deci cu timpul vei crește cantitatea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cancer e doar ceva la inceput. O sa ai peste ani si ani, si o sa vezi cat de mult ti greu sa respiri

| anonimus010101110 explică (pentru anonim_4396):

Dar daca faci sport si esti sanator dar fumezi practic tot poti sa respiri ok nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimus010101110):

Nu. Am avut un prieten la fotbal, dupa ce a inceput sa fumeze i-a scazut foarte mult forta. Tigarile efectiv iti intra in plamani si acopera acolo si largesc vasele de sange, chiar si dupa cateva zile sau saptamani plamanii to raman afectati ca sunt inflamati si vasele sunt inchise si asteapta fumul, la fel ca aia care beau cafea si devin somnorosi fara

| AdeLeu a răspuns (pentru anonimus010101110):

Nu te scoate sportul dacă bagi țigări in tine. Sunt toxice. E ca și cum, mănânc sănătos dar sunt alcoolic, mănânc numai salate și proteine și după imi înec ficatul in alcool.

| Flavianadx a răspuns:

Fumezi de 3 sapt si crezi deja ca ai cancer laughing asta e ridicol.
Eu zic sa te lepezi. Mergi iute la un popa sa te ajute.

| AdeLeu a răspuns:

Dacă te-ai apucat de doar 2-3 săpt. Profită de ocazie și lasă-te. O sa regreți mai târziu.

| CelCareRamaneInUrma a răspuns:

Lasa-le.Riscurile le poti citi si pe pachetul de tigari, e mai bine sa nu fumezi.M-am apucat de fumat la 15 ani(acum 7 ani)si fumez si in ziua de azi cu o pauza de 2 ani.De ce m-am apucat iar? Pai de idiot ce am fost, oricum nu simt nevoia sa fumez cat fumeaza un fumator normal, daca bag 3-4 tigari pe zi e ''bine'', am zile cand nu fumez si asta inconstient fara sa ma abtin, fara sa zic ''mama ce as fuma o tigare''.Dar cel mai bine dupa cum ti-am zis si mai sus e sa nu fumezi DELOC