| anonim_4396 a întrebat:

revin cu problema viermisorilor, acum cateva saptamani am vazut in "scaun" niste viermisori cred ca sunt oxiurii. Nu i-am spus mamei mele pentru ca mi-a fost rusine.Ce sa fac? Cum sa-i zic? Este grav daca nu i-am zis?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este grav daca amani tratamentul, fiindca viermisorii iti consuma resursele si prin urmare tu ai toleranta scazuta la efort, coeficient de inteligenat redus, incetinirea cresterii si dezvoltarii. Nu e nimic rusinos in asta, trebuie doar sa mergi la medicul de familie si sa primesti tratament cat mai repede, ca sa pierzi cat mai putin din dezvoltarea normala.

| Classy a răspuns:

Nu este rusine sa ii spui mamei tale! Du-te cu ea si fa analizele, iar in functie de rezultate medicul iti va da un tratament...din cate stiu eu cand ai viermisori, nu ai voie sa consumi dulciuri.Nu,nu e grav, dar sa ii spui.

| Mayar a răspuns:

Mai bine intrebi un medic cum sa iti treaca viermisorii. Intra aici >> http://www.assb.ro/ si vorbesti online cu un medic;)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am revăzut întrebarea ta anterioară : cel mai probabil, ai OXIURI!

TREBUIE să le spui părinţilor şi să te ducă la medic, ori să-ţi cumpere un medicament pentru eliminarea lor.

În PRIMUL rând, este NECESAR un control a medicul de familie şi analize de scaun pentru CONFIRMAREA diagnosticului prezumtiv.
Apoi, medicul îţi va prescrie un anumit MEDICAMENT!

În farmacii se găseşte o gamă VARIATĂ de medicamente împotriva oxiurilor - vezi linkul :
http://www.pcfarm.ro/dictionar.php?id=Oxiuri

Vezi alte detalii despre oxiurază la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552

http://www.sfatulmedicului.ro/......xiurii_678

Toate cele bune.

| TheGamer211 a răspuns:

Nu trebuie să îți fie rușine să îi spui mamei tale pentru că dacă aștepți prea mult situația se poate agrava. Oxiurii sunt ușor de tratat. Eu am folosit timp de o săptămână o tinctura dar începând cu a doua zi nu am mai avut nimic însă aici nu e neapărată nevoie de sfatul medicului. Poți lua de la farmaciile naturiste. Sper ca am fost de ajutor.

| JoJoJoJoLiNa a răspuns:

Usturoiul - eficient pentru oxiuri
Este recunoscut pentru proprietăţile sale terapeutice în cazul paraziţilor intestinali. Curăţă 2-3 căpăţâni de usturoi, taie felii şi pune la fiert într-un pahar cu lapte. Când începe să fiarbă, opreşte focul şi lasă acoperit până dimineaţă. Se strecoară amestecul şi se bea călduţ dimineaţa pe stomacul gol, cu 30 de minute înainte de micul dejun.
Usturoiul - eficient pentru oxiuri
Este recunoscut pentru proprietăţile sale terapeutice în cazul paraziţilor intestinali. Curăţă 2-3 căpăţâni de usturoi, taie felii şi pune la fiert într-un pahar cu lapte. Când începe să fiarbă, opreşte focul şi lasă acoperit până dimineaţă. Se strecoară amestecul şi se bea călduţ dimineaţa pe stomacul gol, cu 30 de minute înainte de micul dejun.
Funda!
:-)