| ionutzuck a întrebat:

.. Sa incep cu inceputul anul trecut inainte de craciun am am inceput sa sesizez o durere la noada fundului (scuze dar acolo e si nu am stiut cum sa ii zic altfel) atunci cand stateam la scoala pe scaun, apoi a inceput sa se umfle (ulterior am aflat ca am un furuncul) pana la urma mi s-a spart mi-a curs mult sange si ceva galbui, apoi pe fiecare zi imi curgea sange de acolo asta timp de aproape 2 saptamani, am luat ocxacilina m-am curatat cu apa oxigenata si am luat si o alifie speciala apoi s-a vindecat, peste cam 2 luni a inceput iar sa ma doara, cand pun mana simt o umflatura tot acolo sar un pic spre stanga pe ma rog a inceput sa imi curga sange si de acolo cu un fel de cuptura, prostia a fost ca l-am ignorat nu am mai luat oxacilina si nu am mai dat cu alifie si m-am tarat cu el pana acum o luna adica 3-4 luni pana la urma a inceput sa imi treaca si asta... ei bine acum cateva zile iarasi a inceput sa ma doara cand am pus mana am simtit o alta umflatura tot acolo dar acum in partea dreapta crying acum este umflat si ma doare foarte tare nu mai stiu ce sa mai iau si ce sa mai fac ca sa scap de chestia asta, spuneti-mi un medicament sau ceva sa iau sa imi treaca cat mai repede si sa nu imi mai apara altu, va rog ajutati-ma ca nu stiu ce sa mai fac. mersi si scuzatima pentru ca scrisei asa mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ღAncaღ a răspuns:

Pai asta e cam ceva grav, adica uite cum faci, da-ti din nou cu oxacilina si cu alifie (ca sa-ti treaca durerea macar pentru un scurt timp) apoi te sfatuiesc din toata inima sa te duci la doctor, asta este o problema grava medicala, ai putea fi bolnavior; deci du-te la doctor, nu este asa greu sa mergi, vezi care este problema, pana la urma dc crezi ca se numeste medic, el trateaza problemele medicale, el iti va spune medicamentul corectwinking unii din noi nu poate sa-ti de-a exact acel medicament; dupa cate scrii stim doar ca ai o durere, iti putem da altceva pentru durere, noi nu stim prea bine... dar medicul dawinking Bafta!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu-ti mai face singur tratamente cu antibiotice --- un tratament prost condus te expune riscului ca bacteria responsabila de infectie( de obicei Staphylococus aureus-stafilococ auriu) sa capete rezistenta la antibiotic iar infectia va fi greu de invins. Mergi la un dermatolog. Exista si autovaccinuri pentru furunculoze recidivante ( se prepara la Institutul Cantacuzino din Bucuresti unde trebuie sa mergi personal cand ai deja un furuncul matur/copt--- dr. Negut pe care, cred ca-l poti contacta telefonic folosind numerele de tel. de aici http://www.cantacuzino.ro/ro/?page_id=9 ) Numai bine!

| ionutzuck explică:

Multumesc, am fost la doctora de familie si mi-a dat reteta si acum ma simt mai bine. Multa sanatate!