| Andreyuu791 a întrebat:

Salut, TPU.
Sambata am observat ca aveam culoarea urinei rosiatica adica roz, nu prea am bagat de seama, mi-a trecut in doua zile, ieri o aveam transparenta ca apa, iar azi e portocalie ca un suc de portocale. Tin sa mentionez ca nu e nici o gluma proasta si am 13 ani. Ce poate insemna asta si sa merg la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce ai baut si mancat in urma cu 12 ore, ca de acolo urina isi schimba culoarea.

| Violleta2022 a răspuns:

Cate urinari ai avut de aceasta culoare?
daca a fost doar una sau doua, atunci nu-i nevoie de medic si nici sa-ti faci griji.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de ce ai mâncat, și câtă apă ai băut. Portocalie este ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei, urina are doar o singură culoare dar mai poate fi influențată și de ce alimente și băuturi consumi.
Totuși, pentru a scăpa de orice griji, mergi la medic pentru analize și consult.

| Trixt3r a răspuns:

Posibil sa ai probleme ori la stomac ori la rinichi - Mergi la medicul de familie. Uneori culoare este afectat si de ce consumi, dar cel mai bine este sa iei legatura cu un medic, daca crezi ca-i motiv de ingrijorare.

| ZappyTv69 a răspuns:

Bună!
Îți recomand sa mergi la medicul de familie. De obicei culoarea este influențată de ceea ce mănânci (de ex. Dacă mănânci rodie/sfecla va fi mă roșiatică, rozalie). Dar pentru un control rapid, că nu strica, te sfătuiesc să vezi un doctor?