| gheorghe4121preda a întrebat:

Va salut pe toti.Este prima data cand scriu pe un forum de acest tip.Pe reddit nu exista o astfel de categorie, asa ca vreau sa va explic problema mea.
Eu am 57 de ani.La 18 ani m-am oprit din creste si am ramas la fix 160 cm.
Acum o luna am observat ca hainele nu imi mai vin. Eu am fost mereu mai slab si m-am gandit ca poate m-am ingrasat. Nu am bagat in seama,dar cateva zile mai tarziu chiar am observat ca picioarele mele,care erau mai groase in partea de joc,s-au marit substantial, si putin in partea de sus.M-am masurat si am vazut ca aveam 171 cm. Mentionez ca eu am intrat si terminat pubertatea la varste normale, totul la corpul meu intrase la maturitate.M-am masurat pana si cand aveam 29-30 de ani dar tot degeaba, 160 aveam.Am ramas socat si am vrut sa merg la doctor, dar am avut probleme la munca. Toti au observat ca eram mai inalt si nu am stiut ce sa le spun.Pe parcursul zilelor am crescut pana cand am ajung la 186 de cm. Cum este posibil? Trebuie sa merg la medic? S-au mai intamplat cazuri de acest tip?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este posibil. S-a reactivat hormonul de creștere, dar aceasta la vârsta dtale poate fi un semnal de alarmă referitor la un cancer de pancreas, pe fondul unui diabet pe care nu îl cunoști pentru că nu ți-ai testat glicemia. Sau o funcționare proastă a hipofizei. Se numește acromegalie. Nu este de glumă, la medic și la analize.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da-mi voie sa nu te cred. Asa ceva nu este posibil!

Daca vrei sa nu te credem mincinos, pune aici poze cu tine, de cand aveai 1.60m si acum 1.86m!

| sierra1 a răspuns:

In cât timp zici că ai crescut brusc, 26 cm?

| Panamax a răspuns:

Mai creste si altceva? Ca daca nu, cresti degeaba.

| Dana2103 a răspuns:

Mergi la endocrinolog

| AlinMrs a răspuns:

Imi vine greu sa cred ca ai reusit sa crezti in inaltime la varsta asta. Si de erau 5cm tot imi vena greu sa cred. Odata trecut de perioada de crestere cartilajele de crestere se calcifiaza/inchid si adio crestere. Ba din contra, odata cu inaintarea in varsta pierzi din inaltime datorita posturii si a reducerii in masa osoasa. Legat de cresterea in diametru a picioarelor te cred, poate fi cauzata de un edem pe fondul unei afectiuni vasculare sau pentru faptul ca petreceti prea mult timp stand in picioare.