| iNikjee a întrebat:

Sandwich-ul cu cascaval, salam si margarina facut la sandwichmaker ingrasa? va rog un raspuns rapid

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur, e plin de calorii si contine numai alimente nesanatoase: margarina cancerigena, plina de calorii si de grasimi de proasta calitate, cascavalul foarte sarat si gras, continand si el multe calorii si multe chimicale, salamul, iarasi foarte sarat, gras si plin de chimicale. Painea contine si ea multe calorii, iar paine alba cumparata nu contine aproape nici un principiu nutritiv valoros. Sigur, daca iti plac foarte mult, poti manca o data la 2-3 luni cate unul, dar fara exagerari. Si, daca tot mananci de mai multe opri pe an, poti sa ii aduci niste imbunatatiri: unt in loc de margarina, carnita inabusita la cuptor in loc de salam, paine facuta in casa din faina fara aditivi.

| Adry05 a răspuns (pentru Brigaela):

De la magazin ce fel de paine recomandati? Mereu merg si nu stiu ce sa aleg... Painea de secara e ok?

| Brigaela a răspuns (pentru Adry05):

Painile de la magazin sunt toate la fel, practic nu conteaza ce cumperi. Sunt pline de aditivi, cu atat mai pline cu cat sunt mai negre si mai pline de seminte si prostii

| iNikjee explică (pentru Brigaela):

Brigaela si ce fel de sandwichuri as putea face fara sa ingrase+o ora de banda cu 10km pe ora ar fi de ajuns ca sa elimin caloriile acumulate dupa vreo 8 sandwich-uri?

| Brigaela a răspuns (pentru iNikjee):

Nu poti manca 8 sandwich-uri intr-o zi, mananci unul pe zi. Nu stiu acte calorii consuma o ora pe banda, dar mersul de 10 km nu consuma prea multe calorii, cam 600. Dar tien cont ca intr-o zi trebuie sa mananci 5 fructe sau legume, doua portii de lactate, o ciorba, nu poti manca numai sandwich-uri.
Un sandwich bun il faci cu paine de casa, unsa cu unt si o felie de carne de vita sau piept de pui inabusite la cuptor cu mirodenii. Mai pui si o felie de rosie sau felii de castraveti si e delicios.

| Brigaela a răspuns (pentru iNikjee):

Daca vrei sa slabesti, iti limitezi consumul de paine la doua, maxim 3 felii pe zi, nu consumi in nici un caz margarina (poti consuma cantitati mici de unt), nu te atingi de cascaval sau alte branzeturi grase (mananci urda, branza de vaci semidegresata) si in nici un caz nu mananci mezeluri (le inlocuiesti cu carne slaba sau peste slab fierte sau inabusite, sau, de 2-3 ori pe saptamana la gratar)

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, dar macar foloseste unt in loc de margarina, e mai natural.

| Violleta2022 a răspuns:

Desigur ca ingrasa!
Sunt sute de calorii acolo!

| andrei21 a răspuns:

Aicia depinte cat mananci intr-o zi daca mananci doar 1 sau 2 n-are nimic