| anonim_4396 a întrebat:

Scriu întrebarea asta la 4 dimineața trezit din somn deci vă rog din suflet sa o tratați cu seriozitate căci sunt foarte speriat.

Am 17 ani.
In această noapte am simțit o mâncărime in urechea stângă și prin somnul meu îmi băgam degetul in ureche. Nu pot sa zic că eram treaz dar conștientizam. Mâncărimea devenea mai adâncă și mai supărătoare și eu tot zgândăram.

Până când pot sa zic că m-am trezit de tot.
Atunci m-am hotărât să încerc să-mi desfund urechea ținându-mi mâna la nas cu gura închisă și suflând aerul cu putere ( metoda clasică pe care o facem cu toții ) când am realizat că în urechea stângă nu se întâmplă nimic.

Am incercat de mai multe ori, am incercat și cu degetul in ureche să o mai zgândăr puțin și parcă mai rău se încălzea și auzul se slăbea.

M-am speriat foarte tare și sunt în continuare îngrijorat deoarece urechea stângă parcă tot înfundată este și parcă aș avea un dop acolo.

P.S. : de fiecare dată când încerc o metodă de desfundare a urechii ea se încălzește și parcă se înfundă mai rău.

Vă rog spuneți ce poate fi, ce pot avea și ce pot face!

Mă gândesc că poate fi și din cauza căștilor pe care deja nu o să le mai folosesc niciodată!
Credeți că ar trebui să consult un medic?

*Ce alte lucruri pot dăuna urechii și pe care ar trebui sa încetez ale mai face?

și

*Ce lucruri ar trebui sa incep să fac pentru un auz cât mai bun și evitarea problemelor de genul?

Mulțumesc anticipat și vă să mă ajutați!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Lowraaa a răspuns:

Sunt multe motive pentru asta. De la un dop de ceara pana la un corp strain care ti-a intrat in ureche, chiar si o infectie poate fi de vina. Sfatul meu e sa te duci la un medic ORL care sa te examineze. Daca este doar un dop de ceara o sa il scoata cu apa calduta si nu o sa simti nicio durere. Nu incerca sa iti scoti singur dopul de ceara si in niciun caz nu incerca sa introduci chestii ascutite in speranta ca o sa reusesti sa elimini dopul! Facand asta doar il impingi si mai adanc in ureche sau poti chiar sa iti perforezi timpanul.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Buna dimineata, daca la tine-i 4 amd, ca la mine-i deja dupa amiaza happy
Te sfatuiesc sa mergi la o consultatie la un medic ORL-ist, ca sa vada care-i cauza de-ti provoca aceste mancarimi in urechi.
Daca sunt doar mancarimi, atunci este posibil sa fie o infectie bacteriana, care se poate rezolva usor, cu o crema.
Daca este infectie, este posibil sa iti fie afectata urechea medie sau chiar timpanul.
Daca iti este afectat auzul, trebuie investigata cauza si eliminata.
In toate aceste cazuri, un consult la un medic ORL-ist ar pune capat fricii tale si cu tratament adecvat, ai putea sa fii din nou sanatos si linistit.
In orice caz, nu mai folosii castile de urechi, care ori ti-au dat vreo infectie bacterina, ori ti-a afectat timpanul, muzica data la volum tare.