| Adelaaaaaaaa a întrebat:

Bună TPU, ieri m-am spălat pe cap şi din greşeală îmi intrase apă la urechea dreaptă şă mi se înfundase nu e prima oară, de obicei o zgândăream cu degeţelul şi se desfunda, azi dimineaţă m+am spălat pe ochii şi în ureche deoarece îmi cursese, ei bine s-a înfundat iar, am încercat s-o desfund cu degeţtelul. nimic, am apăsat pe zgârciuleţul acela de jos al urechii şi a ieşit apă ( să nu vă găndiţi că ar fi curs din ureche ca dintr-o cascadă ), dar ea nu s-a desfundat. şi mama mi-a zis să steau cu ea aşa poate îşi va reveni, deoarece am zgîndărit-o acum mă doare cănd am tendinţa să o chinui iar, vreau să zic că eu toată ziua am stat aşa, auzind doar cu urechea stăngă, ţin să zic că nu aud vreun fâşâit sau ceva de genul la ea, pur şi simplu e înfundată, vă rog frumos dacă ştiţi vreo metodă de a desfunda-o să îmi ziceţi ( nu este problema de doctor, este doar o ureche înfundată ). O zi bună şi mulţumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Si mie imi mai intra apa in ureche cand fac dus. Nu te speria, e ceva normal, poti folosi un betisor de ureche.

| Adelaaaaaaaa explică (pentru Florentina9210):

Am incercat degeaba...

| Florentina9210 a răspuns (pentru Adelaaaaaaaa):

Mergi la un ORL-ist!

| WaterDrop a răspuns:

Apa oxigenata. Daca nu merge nici asa mergi la ORL, ti`o desfunda imediat.Nu cumpara alte produse din comert pentru ca iti fac mai mult rau.

| rstar2 a răspuns:

Intoarce capul in jos cu urechea infundata, pune mijlocul palmei pe ureche si apesi cu palma pe ureche si dai inapoi, trebuie sa se auda ca o pompa de desfundat ghiuveta. daca nu merge nici asa dai din cap spre pamant cu urechea aceea

| rstar2 a răspuns (pentru rstar2):

Dai de mai multe ori asa ca pompa

| Adelaaaaaaaa explică (pentru rstar2):

Nu a mers asa, dar a fost un inceput bun, eu am tinut mana pe ea ai am miscat mana stanga dreapta in timp ce apasam, mai aud oleaca ecou da is revine mersi mult