| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Am acufene/tinitus sau mai simplu un țiuit in ureche de 4-5 zile. Cam tot atunci mi sa infundat urechea stânga, așa că am încercat să o desfund cu apă oxigenata iar apoi cu apă călduță (metodă pe care am mai folosit-o in trecut ). Poate fi asta cauza acestui țiuit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Buna! Posibil, dar cel mai bine e sa consulti un medic pentru aceasta problema.

| relian a răspuns:

Nu este din cauza metodei folosite, dar eu zic sa stai departe cu apa la urechi, nu-ti mai baga tu apa in urechi sau ce mai spui ca faci.

Acel tiuit este mostenit, ai mostenit pe careva din familie,, mai exact ai mistenit celule auditive, care la un moment o iau razna.Acel toiuit de acolo apare, sunt semnale transmisie de carte aceste celule ctare creier, semnale false.

Pe linga semnalale reale ce le capteaza din mediul extern, aceste celule auditive, pentru ca sau defectat, baga de la ele semnale care nu-s reale, sub forma acelor zgomote ce le auzi.

Daca nu iti trece in maxim 8 luni de zile, dupa la revedere, n ici ca nu o sa mai treaca vreodata.
Din studii, asta s-a observat, daca isi revin pana in max 8 luni, e de bine, daca trec mai mult de 8 luni, curce, asa vor functiona toata viata.
Nu exista nici o metoda sa faci sa isi revina, or sa nu mai auzit cele zgomote, orice actoiune, sau produse cumperi, is bani si timp irosit.

Asa simplu spus, defectiunea asta nu are leac, ramai si traiesti cu ea.