| MeGaby112 a întrebat:

Spuneti-mi va rog care stiti, de la ce mi-as putea simti uneori mainile reci(fenomenul dureaza maxim 10-20 de minute) si o caldura in stomac (sub stern) uneori? Mentionez ca nu am probleme cu inima, sunt fumator de 2 ani si recent m-am trata de o pneumonie ce nu a ajuns mai jos de cele 2 bronhii principale. Am luat multe medicamente, iar la efort/sala/alergat nu resimt aceste senzatii. Nu mi se taie respiratia si nu am dureri absolut niciunde.
Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrBianca a răspuns:

Sindromul Raynaud nu are legatura cu sistemul limfatic. Este o vasoconstrictie arteriala cauzata de frig, emoții.
Cand apar mâinile reci? Ai observat vreo legătură cu frigul, stresul, emoții? Asociază si alte modificari? Amorteala a degetelor, modificari de culoare (se albesc?), ce faci ca sa treaca senzatia de rece? Sunt multe întrebări de pus pentru simptomele tale.

| MeGaby112 explică (pentru DrBianca):

Pai nu imi amortesc, nu ma dor, au culoare normala. Deaia mi-e mie ciudata chestia asta. Am diferite senzatii, dar nu am dureri, lipse de aer, intepaturi, pot face efort intens si etc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa-ti investigatii medicale, ca-i posibil sa fie ceva cu sistemul limfatic (sindrom Raynaud).