| MeGaby112 a întrebat:

Am 17 ani, iar acum 1 luna am avut o pneumonie usoara (care nu s-a tras la bronsiole si alveole) si de care am scapat. Initial 2 doctori mi-au dat tratament pentru raceala, dar apoi al 3-lea medic a dat alte medicamente. Am luat destul de multe medicamente, iar de o saptamana incoace tot am degetele reci si am senzatia ca mi-e cald sub stern (in burta). Nu ma doare absolut nimic, am luat Linex si Epicogel si a mai trecut, dar tot am impresia ca ar fi ceva de la inima. Nu ma simt ca si cum as avea indigestie, dar am avut un atac de panica slab acum cateva zile. Ce ar putea fi? Mentionez de asemenea ca nu sufar de probleme cu inima si am fost ascultat la inima, iar medicul a spus ca totul este normal. Am ramas pe tratament inca 1 saptamana de asta 15 pentru fosta boala de plamani, dar nu imi pot explica acea caldura in stomac ce trece cand nu ma gandesc la ea, sau cand merg/fac alte chestii ce ma solicita.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Ai luat antibiotice? Nu pare ceva de la inima, mai degraba un dezechilibru al florei intestinale sau niste arsuri gastrice.

| MeGaby112 explică (pentru AdelinaC):

Nu stiu daca au fost antibiotice. Initial am avut de luat un medicament anti raceala si gripa si vitamina C, dupa 5 zile dupa ce a disparut febra si starea de rau a venit un harait in piept la tuse si inspir profund si durere. Atunci m-am dus la medic si m-a suspectat de gripa, am facut test in ziua accea si am iesit negativ la ambele tipuri de gripa. Tot weekendu ce a urmat, din cauza haraielii si durerii in piept la inspir si tuse si mucus verde, am avut de luat Isoprinosine, Trachisan, Vitamina C, Tusin/Tusocalm si Nurofen la 400. In 3 zile mi-au trecut toate, dar dupa a aparut o respiratie putin mai grea ce a tinut 6 zile, iar acum sunt ok cu toate in afara de ce scrisesem mai sus in legatura cu caldura in stomac si atacul de panica pe baza de emotivitate cred. Pe scurt, am avut 2 tratamente (fiecare cate 3-5 tipuri de medicamente) si spray nazal pentru desfundarea nasului in 2 saptamani.

4 răspunsuri:
| oz_1736 a răspuns:

Esti prea speriat. Ti-ai facut tratamentul, gata! Stai linistit ca nu patesti nimic. Daca nu te tratai, faceai cel mult astm si mai traiai 76 de ani. Asa ca te-ai tratat, ti-ai dat restart. Mai ai o gramada de timp de trait. Sanatate!

| MeGaby112 explică (pentru oz_1736):

Multumesc! La fel va doresc! Dar totusi imi este de stomac sa nu fie ceva, cu restul le duc eu cumva si daca is fizic acolo si daca nu.

| AdelinaC a răspuns (pentru MeGaby112):

Ia niste Controloc, ar trebui sa iti taie arsurile gastrice