| oOvidiu9372 a întrebat:

Stie cineva cum se poate ameliora dermatita seboreica la nivelul scalpului?/.
Am incercat tot felul de tratamente si sampoane dar nu observ rezultate, spre exemplu azi ma spal pe cap - peste 2-3 zile deja parul devine complet inestetic si plin de uleiul acela insuportabil.
Am fost si la dermatolog si am urmat tratamentul prescris dar nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Igiena uzuala te obliga sa te speli o data la 3 zile pe cap, deci daca peste 3 zile este uns, este perfect normal. Dermatita seboreica nu trece, dar daca urmezi mai mult tratamentul dermatologului (6-8 luni macar), vei incepe sa observi imbunatatiri.

| oOvidiu9372 explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns!

| ellutza a răspuns:

Pai nu te supara dar stai nespalat mai mult de 3 zile? Mai ales un barbat cu probleme de genul trebuie sa faca dus zilnic.

| oOvidiu9372 explică (pentru ellutza):

Nu ma supar, insa medicul dermatolog mi-a zis sa ma spal O DATA PE SAPTAMANA, evident n-am putut sa fac asta... Am auzit ca nu e bine sa te speli prea des, si contrar. Nici nu stiu ce sa mai fac in privinta asta. Momentan incerc sa nu depasesc totusi de tri ori pe saptamana.

| oOvidiu9372 explică (pentru oOvidiu9372):

Trei* scuzati m-am grabit

| oOvidiu9372 explică (pentru oOvidiu9372):

Trei *** m-am grabit

| tomthecat a răspuns (pentru ellutza):

Ellutza, una e să faci duş zilnic şi chiar de două ori pe zi dacă e nevoie (asta nu e valabil numai pentru bărbaţi ci inclusiv pentru femei) şi ALTA E SĂ TE SPELI ZILNIC PE CAP (cu excepţia celor care lucrează pe şantier sau în condiţii mizerabile care evident, trebuie să facă zilnic o baie generală). Nici măcar medicul nu recomandă să-ţi speli părul zilnic (mai ales dacă foloseşti cine ştie ce mizerie de şampon, cine ştie ce chimicale cu care ataci pielea capului şi rădăcina firului de păr).

Părul trebuie spălat maximum de două ori pe săptămână, în niciun caz mai des (aşa cum am precizat mai sus, excepţie fac cei care lucrează în condiţii mizerabile, zugravii, bucătăresele profesioniste care stau toată ziua în aburi graşi, etc).

Deci duşul e duş iar spălatul pe cap e spălat pe cap.
Una-i una, alta-i alta!

| ellutza a răspuns (pentru tomthecat):

Deci eu traiesc in Irlanda de cativa ani si toata lumea se spala 1 data pe zi inclusiv parul indiferent de meserie. Cum sa-ti recomande medicul sa te speli 1 data pe saptamana? Inseamna ca omul este un imputit! Oricum se stie ca foarte multi romani sunt certati cu apa si sapunul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite,poate te ajuta putin,
http://www.tpu.ro/......i-tratata/
Te pup!

| oOvidiu9372 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc!
Mai jos era 'trei*' -m-am grabit

| zuzualina a răspuns:

Idem...

Cred ca am incercat toate sampoanele... cremele... solutiile posibile si nimic.

Din nefericire, cbestia asta came GENETICA

| cookie01 a răspuns:

Si eu am incercat multe produse, dar tot fara niciun rezultat. Incearca sa nu te piepteni sau sa ti-l aranjezi foarte des (cu placa, gel, etc), ca in felul asta imprastii sebumul pe par si se va observa mai tare. La mine a mers. Acum depinde si de tipul de par.

| oOvidiu9372 explică (pentru cookie01):

Am o intrebare: De cate ori te speli pe cap pe saptamana, sau la cate zile?/.

| cookie01 a răspuns (pentru oOvidiu9372):

Cam o data la 4 - 5 zile

| tomthecat a răspuns:

În primul rând, schimbă-ţi complet stilul de viaţă şi aici mă refer în primul rând la alimentaţie. Adio grăsimi animale de orice fel (slănină, untură, unt, smântână, frişcă, mezeluri, brânzeturi grase / fermentate) şi dulciuri concentrate. Ai avut cumva vreo hepatită acută sau ai vreo hepatică cronică?!? Trebuie să-ţi faci un set complet de analize şi un medic bun să vadă starea ta de sănătate. Dermatita seboreică poate fi doar un efect colateral dar CAUZA rămâne şi trebuie investigată. Consumă foarte multe fructe şi legume crude, ceapă şi usturoi, NUMAI ULEI DE MĂSLINE (deci în niciun caz uleiuri rafinate sau prelucrate termic).

| oOvidiu9372 explică (pentru tomthecat):

M-am gandit sa-mi fac si un set de analize complet, multumesc mult pentru raspuns

| tiva a răspuns:

Pentru dermatita seboreica eu folosesc in ultima vreme un tratament mai bun, sanatos si ieftin, compus din :OTET DE MERE, ULEI DE MASLINE, DROJDIE DE BERE si SAPUN DE SULF.
Am incercat si eu mai toate cremele, unguentele si sampoanele prescrise de medicii dermatologi. Din pacate, fara niciun efect pozitiv! Sfatul meu este sa renuntati si voi la ele, mai ales la cele pe baza de cortizon (elocom, fluocinolon, nidoflor, locoid, etc.) ori care contin ketoconazol, pentru ca provoaca dependenta si produc efecte adverse.
Iata tratamentul pe care-l puteti urma:
1. Pentru zona fetei (nas, frunte, spatiul dintre sprancene, barbie, gura).

Se pun 2 linguri de otet de mere sau otet de mere si miere (il gasiti in magazinele naturiste sau supermarket) intr-un pahar cu 100 ml de apa plata sau apa fiarta si racita.
Se tamponeaza usor zonele afectate cu vata de 2-3 ori/zi (dimineata, pranz, seara).
Daca dupa baie, dus sau dimineata, aveti pielea fetei foarte uscata si se formeaza scuame albe uscate(cojite), le puteti indeparta cu ulei de masline, care ajuta foarte mult la hidratarea pielii.
2. Pentru zona scalpului(pielea capului)
Parul se spala de 2-3 ori /saptamana cu sapun de sulf ( se gaseste in magazinele naturiste sau farmacii), se lasa cateva minute pentru a-si face efectul, dupa care se spala bine cu apa calduta. Evitati apa fierbinte pentru cap si fata!
La final, parul se clateste cu otet de mere /otet de mere si miere in amestec cu apa calduta (jumatate apa, jumatate otet). In momentul uscarii parului, mirosul otetului dispare. Evitati contactul otetului cu ochii!
In perioada tratamentului aratat mai sus, putei folosi si drojdie de bere. Se inghite cate un ¼ de cubulet de drojdie dimineata inainte de micul dejun si, eventual, la pranz sau seara inainte de masa tot un ¼ de cubulet, timp de 20 zile cu 7 zile pauza. Drojdia de bere contine un complex de vitamine B, care ajuta la intarirea sistemului imunitar.
In plus, barbatilor care au probleme cu dermatita seboreica in zona scalpului sau a fetei(gura, barbie) li se recomanda ca :
-parul sa fie foarte scurt(periuta) pentru a impiedica ingrasarea firului de par si formarea matretii sau a cojitelor;
-barbieritul sa fie de 2-3 ori/saptamana, iar dupa ras sa se aplice ulei de masline sau o crema ori un balsam natural, hidratant, emolient. Sub nicio forma spirt si nici after shave pe baza de alcool fiindca irita si usuca foarte mult fata.
Sper sa va fie de folos si multa sanatate tuturor!

| oOvidiu9372 explică (pentru tiva):

Multumesc mult! O sa incerc lucrurile astea happy