| alexandru122142341 a întrebat:

sufar de insomnie de 2 saptamani nu mai pot sa dorm sunt plecat in afara, poate asta o fii cauza astept raspunsuri dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca e alt fus orar, mai ales o diferenta mare, atunci da, acesta te-a afectat pentru ca organismul tau e setat sa doarma la anumite ore, anumite intervale, si nu se potrivesc cu cele din tara in care te afli acum.
+ factorii externi, locuinta noua, pat nou, aer nou.
O sa te obisnuiesti cu timpul. Bea un ceai de lavanda sau musetel inainte de culcare, sunt calmante si dau stare de somnolenta.

| Niklauss a răspuns:

Stiu ca este ceai pentru insomnie si alte medicamente, am avut si eu probleme de genu si le-am rezolvat cu ceai.

Încearcă sa mergi la farmacie si sa întrebi de medicamente de insomnie.

| Horologer a răspuns:

Daca esti departe de tara ta natala si cursul orar e foarte decalat de al nostru poate fi o cauza.Alta ar fi aer-ul respirat, foarte puteric.(muntele spre exemplu, uni nu pot dormi linistit.)

| Natsuki a răspuns:

Mai mult ca sigur asta e cauza, stiu din propria mea experienta, daca vrei poti lua somnifere.