| Aborted a întrebat:

Sufar de insomnie.
Ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu dormi deloc o nuapte si o zi, si apoi o sa adormi lejer, si la ora la care vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Exista cateva remedii homeopatice pentru insomnie. E bine sa consulti un medic homeopat. Ti-as recomanda Ignatia 15 CH 5 granule sublingual cu 30 minute inainte de culcare, eventual, daca nu adormi, se poate repeta inca o doza de 5 granule. Durata tratamentului sa fie de 14 zile, 1 luna. Tratamentul se poate intrerupe brusc. Se mai recomanda ca atunci cand se administreaza preparate homeopate sa nu se foloseasca produse mentolate, inclusiv pasta de dinti mentolata pentru a nu diminua efectul remediilor homeopate.
Te pup!

| Mikhtarian a răspuns:

Fa sport, pentru a fi obosit seara.
Iesi seara si alearga in jur de 60 de minute, revino in casa fa un dus.
Evita coca cola, si tot ce tine de cofeina.
Culca-te la ore fixe si dormi 8-9 ore, sunt indeajuns.
Plimbari seara, nu sta in casa ca n-ai ce face si mai rau cauzezi.
Gaseste-ti de lucru cand te pui in pat, inchide usor ochii si numai gandi.

| R0co3 a răspuns:

Buna,
Am citit pe un site si ce scrie acolo este asemanator cu ce mi-a spus bunica mea cand eram mic si aveam aceeasi problema. Poftim : Pentru a remedia aceasta problema, incepe prin a-ti face un program regulat. Mergi la somn si trezeste-te la aceeasi ora in fiecare zi, astfel incat organismul sa se obisnuisca cu un program clar.

Incearca chiar si in weekend sa urmezi programul pentru a nu da organismul peste cap. Incearca sa faci acest lucru macar pana incepi sa dormi normal.

Nu bea cafea sau alte bauturi energizante dupa-amiaza. Chiar daca simti ca te ia somnul si ca ai nevoie de putina energie stai departe de aceste bauturi ca sa nu ajungi sa faci noapte alba.

Fa exercitii in fiecare zi sau macar o data la cateva zile, dar nu inainte sa dormi. Daca vei face exercitii inainte de culcare, te vei simti activ si sigur nu te va lua somnul.

Combate insomnia in mod natural

Incearca sa te abti de la fumat, deoarece nicotina este un stimulent. De asemenea, intereseaza-te de cat mai multe tehnici de relaxare si practica-le. O idee buna ar fi sa faci yoga.

Nu uita ca patul trebuie folosit doar pentru somn si sex. Incearca sa stai in pat numai in aceste situatii. In niciun caz nu manca in pat.

Ai grija ca in dormitor sa fie intuneric atunci cand te bagi la somn. Si linistea este importanta, asa ca nu lasa nici macar o veioza aprinsa, opreste muzica si, foarte important, nu te uita la ceas.

Daca te uiti la ceas si vezi ca se face tarziu si tu nu dormi, o sa te simti foarte nervos si somnul va intarzia si mai mult.
O zi frumoasa,
Pa-Pa

| Aborted explică (pentru R0co3):

Dupa 10-12 ore de activitate ma bag in pat si stau treaz toata noapte.
Dupa-amiaza si dimineata ma nevoie de cofeina.
Practic 4 sporturi pe saptamana, de aceea am nevoie de cofeina ( nu stiam ca daca fac exercitii seara nu mai pot adormi la fel de usor, mc de sfat)
Nu fumez, am un stil de viata foarte sanatos.
Am sa incerc yoga de pe youtube.
Am un som foarte sensibil, daca e o mica raza de lumina sau un zgomot cat de mic nu pot sa adorm.
Nu mananc niciodata in pat.

Din cauza insomniilor am dureri de cap si bineinteles ma simt obosit.

| R0co3 a răspuns (pentru Aborted):

Ok, faza cu statul treaz toata noaptea nu este in regula. Inteleg ca ai 4 sporturi pe saptamana dar nu ar trebui sa bei cafea. Daca este sa faci asta o cafeluta mica dimineata, poate sa se strecoare in programul tau zilnic. Daca te intorci acasa pana in 9 nu sta treaz mai mult de 12. Mai ales ca se apropie toamna si o sa fie foarte greu sa te obisnuiesti cu programul normal. Somnul cel mai bun este pana in 11 noaptea si nu ar trebui sa faci exceptii. Incearca sa te culci devreme, sa te trezeste la 8-9 maxim 10, si relaxeaza-te. Nu te vei mai simtii asa obosit si nu o sa te mai doara nimic. Si da poti practica yoga. Bafta multa!

| RAY a răspuns (pentru Aborted):

Incredibil si nu poti dormi dupa 12 ore de activitate fizica

| figure a răspuns:

Fizic : fa sport. ex. jogging inainte de culcare

Psihic : Incearca sa te relaxezi. Mediteaza, plimba-te, adopta o atitudine relaxata. Imi amintesc de povestea unui tip care de fiecare data cand ajungea acasa isi lasa palaria in copacul din fata casei. Intrebat de ce face asta, omul a raspuns ceva de genul : "Am un job stresant. Insa, atunci cand ajung acasa, imi las palaria in copac, si probleme de serviciu odata cu ea. Dimineata, cand plec, iau palaria din copac si reintru in ritm".

La tine care este problema?

| Aborted explică (pentru figure):

Nu stiu. n ar trebuie sa am insomnii caci am un stil de viata sanatos.
Sunt putin psihopat si nu am prieteni. poate asta ar fi problema.

| figure a răspuns (pentru Aborted):

Asigura-ti un echilibru in viata. In loc sa afirmi "sunt putin psihopat", fa schimbari acolo unde simti ca nu este okey.

PS : Sa fi "putin psihopat" in ceea ce priveste viata ta sociala... nu este sinonim cu "un stil de viata sanatos"

Succes!

| Aborted explică (pentru figure):

Un stil de viata sanatos in sensul ca fac mult sport si mananc foarte sanatos.
putin psihopat in sensul ca nu stiu sa mi fac prieteni.

| figure a răspuns (pentru Aborted):

Am inteles ce vrei tu sa zici, dar ideea este ca, un stil de viata sanatos inseamna echilibru pe toate planurile (alimentatie, miscare, interactiune sociala, etc.). Nu incerca sa compensezi un plan deficitar cu un alt plan pe care excelezi, intrucat nu o sa reusesti decat cel mult pe termen scurt. E ca si cand ai incerca sa pui la o dacie, motor de lamborghini. Mai devreme sau mai tarziu, ceva sigur o sa cedeze!

| Aborted explică:

Da; faptul ca stam toata ziua degeaba e un motiv foarte bun pentru a nu dormi si a sta toana noapte degeaba.

| Dragutza_Catutza_1990 a răspuns:

Eu zic sa stai la pc sau la tv 2 zile la rand fara sa dormi..si o sa te ai somnul..eu asa am facut:*

| RobertzZ a răspuns:

Incearca cu niste ceai de iasomie

Iasomia este un puternic calmant
Datorita efectului sau calmant, ceaiul de iasomie indeparteaza migrenele, stimuland relaxarea generala a organismului. Astfel ajuta la indepartarea stresului, fiind de marea ajutor mai ales pentru persoanele depresive.