| arusoaieirares a întrebat:

Sunt baiat si am 16 ani. Sunt programat pentru prima data in viata mea la un consult medical legat de aparatul genital. Imi puteti da cateva detalii legat de ce o sa imi faca acolo? Si pe foaie scrie si de colectare secretie uretrala, aia la ce se refera si cum se face? Cat mai multe detalii mi-ar fi de folos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Colectarea secretiei uretrale este un procedeu destul de greu si dureros, in rest nu ai de ce sa iti faci griji.
De ce faci un astfel de consult, este un motiv sau control de rutina. daca nu te doare nimic si aparatul genital este functional nu are rost sa supui penisul la traume.

| arusoaieirares explică (pentru Raducons):

Salut, multumesc pentru raspuns, a fost exact cum ai spus. In dimineata asta mi-am facut controlul. A fost obligatoriu sa ma dezbrac de tot ( in cabinet erau 3 persoane dintre care si o asistenta destul de tanara) m-am rusinat destul de tare plus ca mi s-a si ridicat putin. M-a controlat si cand a venit partea aia cu secretia m-a avertizat sa nu ma misc ca doare si mai tare. Mi-a bagat betisorul ala lung cu vata, a durut putin dar cand l-a rasucit in interior a durut foarte tare, m-a si usrurat, bine si acum simt putin. Dar trece doar sunt baiat. Mi-a recomandat sa fac consultul anual.Mersi de raspuns.

7 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Iti baga un furtun pe capul pennys-ului si trebuie sa te pipi intr-un recipent

Răspuns utilizator avertizat
| NicoleEazi a răspuns:

Inainte sa mergi sa faci toate masurile de igiena si sa urinezi acasa, acolo un personal medical se va uita la organe si iti va introduce un betisor cu un tampon pe uretra pentru a preleva secretie pentru proba biologica.Nu e o procedura dura sau dureroasa, putin neplacuta doar.

| Raducons a răspuns (pentru NicoleEazi):

Nu iti da cu parerea daca nu esti barbat, pentru ca nu stii ce simte un barbat cum nici un barbat nu stie ce simte o femeie.

| NicoleEazi a răspuns (pentru Raducons):

De unde stii ca nu am vazut asemenea procedura? Nu ofer raspunsuri in necunostiinta de cauza, vorbeste dupa ce gandesti! Faza cu durerea depinde de doua lucruri:de gradul de sensibilitate a fiecaruia(daca tu esti sensibil asta e partea a doua) si de cat de avansata este boala/ce bacterie este/complicatii sunt.E usor sa sperii un copil inainte, de ce sa nu ii oferi un sfat linistitor, nu toti barbatii sunt la fel de sensibili acelasi lucru este valabil si pentru femei.

| Raducons a răspuns (pentru NicoleEazi):

Eu cred ca sunt toti sensibili mai ales in zona respectiva.si m-am referit la simtit nu l-a vazut.
Eu nu l-am speriat, i-am spus ca daca nu este necesar nu are rost sa se supuna la traume.
Cred ca am fost un pic cam dur, îmi pare rău, dar am vazut si stiu mai bine ca o femeie ce presupune procedura.