| p2o3g4a5n6 a întrebat:

Am 16 ani si trebuie sa merg la un control medical general zilele astea pentru sport. Am primit o foaie cu examinarile ce o sa mi le faca acolo si scrie colectare secretie uretrala adica din cate am citit iti baga un betisor cu vata in penis. Nu stiti ce este mai exact si doare foarte tare? A doua chestia ce scrie acolo e tuseul rectal. Asta ce este si daca doare? Va rog sinceritate e prima data cand merg la un asemenea control si am emotii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Mda, o sa fie cam nasol. Recoltarea secretiei uretrale inseamna ca medicul va introduce un betisor special (ca unul de urechi, dar mai lung) prin uretra (adica prin canalul ce se deschide in varful penisului). Va cam durea, nu prea ai ce sa faci. Tuseu rectal inseamna ca medicul va face inspectia zonei rectale (fund mai pe romaneste), dupa care va introduce un deget si va palpa peretii rectului si prostata. Sincer, nu stiu de ce e necesar asta pentru a practica un sport, tuseul rectal e folosit la persoane mai varstnice in general pentru a depista afectiuni ale prostatei.

| p2o3g4a5n6 explică (pentru AndreiWeisz):

Inseamna ca doare destul de tare aia cu penisul... il introduce mult in penis oare?