| stranger1972 a întrebat:

Sunt baiat si am parul destul de lung (nu foarte) iar de o vreme imi cam cade fara sa-i fac nimic, stau cu capul aplecat si vad ca imi cad cam 2-3 fire (nu mereu, dar cade) sau cand il aranjez cu mana la fel, si cade destul de mult din spate (de la coada). Asta se intampla de cand m-am spalat cu samponul Nizoral. Tin sa mentionez ca am folosit Nizoralul din cauza ca aveam matreata. Inca ceva, am parul gras si am redus spalarea.
Ce as putea face? Ar fi motiv de ingrijorare?

Fundawinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kitty a răspuns:

Nu mai folosi acel tip de sampon, care este indicat in tratamentul impotriva psoriazisului. Probabil este mult prea puternic. Schimba samponul, incearca altceva ori tot impotriva matretii ori pentru parul gras. Si fiindca ti se ingrasa foarte repede parul, nu trebuie sa reduce spalarile, ci din contra! In momentul in care simti ca parul este "uns", spala-l. Nu ai ce sa mai astepti. In concluzie, acorda mai multa timp in ingrijirea parului, mai ales daca il ai lung, si nu, nu ai motiv de ingrijorare.