| Lukasz a întrebat:

Sunt cam racit si trebuie sa iau pastile cam mari.
Problema e ca imi e frica sa le iau deoarece acum 3 ani m-am innecat cu o bomboana si imi e frica sa iau pastile de dimensiuni mari sau bomboane (nu cred ca am mai mancat una de atunci) de fapt am mancat dar sfaramate, asa fac si cu pastilele dau intrebarea mea e:
Isi au efectul pastilele daca le iau bucatele taiate?
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Da isi fac efectul, important e sa le iei cu foarte multa apa ca sa alunece usor pe gat.

| anss23 a răspuns:

Isi fac efectul sub orice forma le ei, cel putin cat timp nu le amesteci cu altceva in afara de apa. Nu are nicio importanta daca le tai in jumatate sau le sfarami complet si le iei asa.

| Sn4k3 a răspuns:

Ia-le asa ca nu patesti nimic. Unele nu mai au efect daca le sfarami.

| Donsavas a răspuns:

Daca nu vorbesti cand bei apa cu pastila si o inghiti pur si simplu, vei prinde curaj si vei trece peste. Am spus-o si o voi mai zice! Frica este in capul celui care o traieste, ea nu exista! Bineinteles ca si frica este constructiva! De ce nu ti-e tie mai frica de faptul ca ti s-ar putea agrava boala? Asta se va intampla daca nu inghiti pastila aia amarata!
Eu zic ca le poti taia in doua, nu se va intampla nimic rau. Sanatate!

| CuriousStuff a răspuns:

Poate nu mai au efect, poate au efect mai scazut sau poate nu se modifica deloc efectul, cert e ca daca pastilele ar putea fi luate sub forma de praf ar veni din fabrica sub forma de praf, forma pastilei are si ea un scop si ideal ar fi sa o iei intreaga, incearca cu multa apa sau chiar cu mancare (o bucatica de paine). Insa daca nu poti nicicum sa o iei intreaga mai bine ia-o sfarmata sau rupta in doua decat sa nu o iei deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vede ca nu ai fost la cabinetul scolii unde iti da medicul/asistenta jumatate de paracetamol

| Goddess23 a răspuns:

Buna. Daa indiferent ca le iei sfaramate sau se imoi in apa ele isi fac efectul atat timp cat nu le combini cu lapte, iaurt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Goddess23):

BA NU! Depinde de pastile, unele daca le faci asa nu mai nici un efect.

| Goddess23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca stii mai bine, eu in spitalul in care lucrez dam la pacientii cu deficit de deglutitie si la cei cu probleme neurologice pastilele in aceasta stare datorita ca nu pot sa le consume in stare solida. Probabil facem o greseala dar medicul ne da astfel de sfaturi.