| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata si ma tot chinui sa ma ingras si da..sunt slaba dar nu ma plang =), problema e ca nu imi sta deloc nicio haina pe mine! Mananc sanatos, am renuntat la sucuri acidulate si fast-food de cativa ani si ma simt destul de bine. Dar exista posibilitatea sa ma ingras cu mancarea sanatoasa? Nu vreau porcariile alea la ce mananca oamenii la fast-food, ci ceva sanatos! M-am ingrasat foarte putin, dar destul de greu. =( stiu ca sunt si oameni carora le este greu sa se ingrase, dar poate sunt si altii care au reusit nu? Astept un raspuns! Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Prin hrana nesanatoasa te ingrasi nesanatos, dar mai probabil nici nu te ingrasi, doar iti pierzi sanatatea, fapt evident dar care totusi scapa multor colegi. Asa e constitutia ta, DAR, ar fi o cale; faci culturism si devii mare, prin cresterea tesutului muscular; nu o sa iasa exact forma care ti-ar place, si trebuie sa stii sa te retii, pana nu ajungi un barbat cu ovare. Alta idee, nu am.

| Anonimus107 a răspuns (pentru minrest):

Am inteles! Multumesc!

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cel mai ok e sa mergi la nutritionist dupa ce se redeschid cabinetele.

| Anonimus107 a răspuns (pentru Wr3nch):

Ma gandeam si eu, dar e vorba de bani! Costa mult...

| ancaval a răspuns:

Câți ani ai?
Ai probleme cu glanda tiroidă?
Membrii familiei sunt slabi?

Detalii!

| Anonimus107 a răspuns (pentru ancaval):

21. Nu, nu am probleme! Dar poate e vorba ca seman cu tatal meu rolling on the floor ca si el era slab in tinerete! Oare? Acum familia mea s-a ingrasat, in afara de mine, mi se pare ciudat zic totusi... Dar nu ma deranjeaza asta, ci ma deranjeaza ca lumea ma face slabanoaga, dar nu o bag in seama

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

45% carbohidrati 35% grasimi (non saturate) 20% proteine.
Pentru carbohidrati mananci normal si poate in plus un terci de ovaz sau orez. Si zahar dar nu foarte mult.
Grasimi de preferat ulei de masline, unt de arahide, alte nuci. Untul din lapte nu este bun.
Pentru proteine ia-ti un praf whey (fara adaosuri de turbati) ca sa pui extra 30grame pentru ca stiu ca nu te tii de dieta si proteinele sunt cel mai greu de digerat. Pe langa mananca oua, carne (ficat), lapte (foarte important).
Nu te tine de pofta, numara caloriile si creste 50 pe zi, la fel si activitatea fizica. Daca ai deficiente, nu o sa pui muschi si o sa te simti rau. Capacitatea digestiva creste incet