| AvalohAlyn a întrebat:

De ce mâncarea fast food nu e sănătoasă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Din cauza grăsimilor in primul rând.
In al doilea rând conține foarte mult zahăr și foarte multă sare, poate nu o sa crezi dar așa e. Astea se folosesc pentru gust, pentru a masca vechimea produselor, pentru conservare, împreuna cu alte condimente și mai ales monoglutamat de sodiu (asta da gustul acela bun care te face sa îți dorești sa mănânci din ce in ce mai mult). Și sosurile alea sunt niște bombe calorice, tot așa pline de zahăr, sare, condimente, grasimi, alea conțin și multe E-uri.

| Mayar a răspuns (pentru Bondarel99):

Apreciez ca ai dat un raspuns complet si ca ai punctat monoglutamatul de sodiu. Si eu am incercat sa explic altora despre aceste lucruri si ma ingrozeam sa vad cati nu stiu ce porcarii sunt bagate in asemenea mancare si in alimentele din magazin. Chiar ma bucur ca stii despre aceste probleme si ca le explici si altora happy Tine-o tot asa.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Mayar):

Eh nimeni nu știe exact câte porcarii baga in ele laughing
Și la mezelurile astea de pe piața dacă te uiți pe eticheta zici "nu are chiar așa multe" dar in realitate un salam conține peste 30 aditivi. Inclusiv colorantul acela roșu carmin care se obține din gândaci și care consumat des pe o perioada mare de timp poate produce boli neurologice.
Eu am lucrat in laborator o perioada și am invatat foarte multe lucruri despre alimentele procesate, sunt foarte periculoase dar nu ne putem feri in totalitate, mai ales dacă stai in oraș, nici laptele nu mai e sigur. Luasem zilele trecute un borcan de muștar și scria mare pe eticheta ca acel colorant folosit (tartrazina) poate cauza probleme de concentrare și nu se recomanda copiilor. Adevarul e ca nu mai exista industrie alimentara, ci industrie chimica. O sa se ajungă ca mâncarea de la KFC sa fie mai sănătoasă decât cea din supermarket.
Multumesc pentru apreciere dar nu știu chiar așa multe și nici nu pot da sfaturi altora, nici nu știu cum și de unde e mai bine sa mâncam in zilele noastre.

| aXy99 a răspuns (pentru Bondarel99):

Laptele de tara este cel mai bun, comparativ cu el, laptele de cumparat (inclusiv Zuzu, care e ceva mai scump si poate avea si 3, 5% grasime) nu are gust.
Cat despre ce cumperi idn magazine, asa este. Cu cat este mai procesat un aliment, cu atat e mai nesanatos.

| Bondarel99 a răspuns (pentru aXy99):

Da.

Am uitat sa ii spun la primul comentariu ca grăsimile in exces, sarea in exces dar și zaharul pot duce incet dar sigur la boli cardiovasculare, cu astea nu e de joaca pentru ca sunt principala cauza a mortalității in lume.
Și la cancer poți ajunge din cauza alimentatiei dar aici nu vreau sa intru in polemici, e un subiect delicat și nu se știe exact cum, ce și cât din alimentație influentează apariția cancerului, in plus sunt mai mulți factori care contribuie.
Sa zicem ca excesele nu sunt bune de nicio natura, cel mai bine e sa mâncam câte puțin și rar din mâncarea nesănătoasă.

| Frank51 a răspuns:

Pentru ca are multe grasimi. Depinde si ce fel de mancare, daca vorbim de o simpla shaorma fara sosuri si fara cartofi, practic ai doar niste carne coapta fara ulei, practic fara grasimi, ramane intrebarea de unde provine carnea.

E important sa nu exagerezi cu fastfood-ul, nu prea poti sa patesti mare lucru daca mananci niste crispy bites o data pe luna.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Grăsimi nesănătoase, calorii foarte multe, sosuri hipercalorice

| wpetterssone a răspuns:

Mâncarea fast food se prepară într-un timp scurt, mai scurt decât mâncarea de calitate care se prepară într-un timp îndelungat. De asemenea, mâncarea fast food este grasă, deoarece este adesea pregătită cu mult ulei.

| christine99 a răspuns:

Carnea are arome artificiale, uleiul de cartofi e folosit de mai multe ori, cartofii in sine sunt din aia congelati, sosurile tot artificiale, vitamine foarte putine, plus sucurile pline de chimicale cu care se servesc de obicei. Totusi consumate rar, nu patesti nimic.

| Paula2018 a răspuns:

Pt ca se folosesc multe produse congelate, își fac stocuri mari sa nu rămână fără marfa și nu tot timpul sunt ținute in condiții propice. De obicei se cumpara produse ieftine pentru a putea câștiga ei mai mult, uleiul ala e folosit de n ori...

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Mai toata mancarea este congelata (la fast food-uri precum MCFonalds), au foarte multe calorii si grasimi (duce la obezitate si probleme cu circulatia & inima), in prepararea lor se foloseste foarte mult ulei (care si el este nesanatos).

| Adi88 a răspuns:

Pentru ca e facuta cu ulei in care se prajeste de 100 de ori si pentru ca contin o gr de euri si pentru ca contin sosuri ff grase si ideea e sa vanda mult si repede cum zice si denumirea fast food, nu mai cont ca contin o gr de calorii si te imbolnaveste

| patrik986 a răspuns:

Din cauza grasimilor, euri si alte prostii pe care le contin.

| Lov3Boy a răspuns:

Pe scurt, intr-un studiu de pe Discovery un hamburger are mai multe bacterii decat un rahat de cal.Pe scurt, rahatul de cal este putin mai sanatos ca majoritatea fast food ului. Bafta

| Mt34 a răspuns:

Mult ulei și multe e-uri.

| Daniel31 a răspuns:

Pentri ca nu folosesc produse proaspete, si ele sunt folosite de pe o zi pe alta. Prajesc cartofii, carnea, etc in acelasi ulei, iar el poate deveni canverigen. Si daca mananci multa mancare prajita nu iti face bine, pentru ca ea isi pierde din calitaile ei nutritive.