| Mertezaker1212 a întrebat:

Tin minte in clasa a 8-a un coleg, nu l-am mai vazut pana acum 2 zile. Avea o înălțime de 1.75 cred, cam asa, acum are 1.90, cum e posibil sa fi crescut atat in 2 ani? Acum e in clasa a 10-a

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nimic deosebit - 7 cm pe an la vârta asta.

| Lioana a răspuns:

15 cm in doi ani? Pai uite că e posibil. Oamenii au perioade de creștere și perioade de stagnare. Probabil asta a fost o perioada de creștere pentru el.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

A avut puseul de crestere de la pubertate, "grow spurth" in limba engleza. La unii este mai mult (atat in valoare absoluta dar si procentual), la altii mai putin. Probabil tu esti intr-a doua categorie de aceea te miri. Si eu am crescut putin, in a opta cred ca aveam vreo 1.58-1.60, am atins in final 1.70 pe la 18 ani probabil.

| Chubby2104 a răspuns:

Înălțimea unui băiat se dezvoltă până la 15-16 ani sau chiar procesul poate să se sfârșească la 25 de ani. Nu e ceva anormal, ci foarte firesc.

| AnonimnusAno a răspuns:

Baietii au in ritm mai accentuat de crestere in adolescenta ce se opreste la 21 de ani. E perfect normal.