| anonim_4396 a întrebat:

Tot timpul sunt constipat, si dupa scaun am o umflatura langa anus ( nu provoaca durere sau sangerari) Si mereu dupa scaun simt usturimi, adica mai toata ziua simt usturimi si mancarimi. Ce am si ce pot face? In plus, daca transpir rau, imi miros chilotii un pic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Consitpatia se fac ede la mancare neadecvata si lipsa insufieenta a lichidelor in intestin.
Se bea 2 litri de apa pe zi pentru hidratare (nu se bea cafeaua sau alcoolul, care de fapt deshidrateaza) si atunci trebuie sa suplimentezi cantitatea de apa.
Cea mai buna solutie sa scapi de consitpatie, fara medicamente este sa manaci mere fierte in putina apa, cate o cana de 200 ml dimineata si seara, pentru 1-2 saptamani, dupa care poti reduce doar la 1 singura portie de mere fierte si zeama/zi.
Atentie: NU este compot, deci nu se pune zahar deloc, sefiert merele CU coaja cu tot, doar se taie in feliute si se mananca fructul cu coaja cu tot si se bea lichidul.
Daca merele se curata de coaja, efectul de laxativ dispare, deci, merele cu coaja cu tot se pune la fiert.
cand esti constipat, hemoroizii se inflameaza si te dor/ ustura, asa ca, dupa fiecare scaun trebuie sa te speli bine cu apa calduta si sapun.
Chilotul se schimba automat zilnic, dupa dudusl de dimineata, iar la nevoie se poate schimba dupa fiecare scaun.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medicul de familie sau la cel de la scoala. Urgent!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citește despre hemoroizi

| Ωmega a răspuns:

E posibil sa ai ori hemoroizi, ori oxiuri. Te sfatuiesc sa mergi la doctor sa vada exact ce ai si sa iti dea tratamentul adecvat. Hemoroeasy pentru hemoroizi sau Vermox pentru oxiuri cel mai posibil.
Succes.