| VictorMihail1990 a întrebat:

am o luna de cand fumez, si ultima data cand am fumat m-a apucat o durere groaznica de gat...de 3 zile ma doare in continuu gatul, iar pe amigdale am un fel de rana.cum pot sa scap de asta? Nu vreau sa ma implic la doctor sa zica, ca fumez etc... FUNDA :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te vadă cel puțin medicul de familie, pentru un diagnostic și tratament cât și un O.R.L.-ist pentru un diagnostic diferențial.
Nu te poți trata tu după ureche!
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Poti lua faringosept/septolete/tantum verde altceva. Daca nu observi nicio ameliorare, du-te sa te examineze un medic ORL-ist si nu iti mai face griji de ce o sa zica doctorul referitor la faptul ca fumezi ca nu e cazul.
http://www.i-medic.ro/......sevrajului

| mgtow a răspuns:

Renunti la fumat daca nu vrei sa faci cancer de gat

| VictorMihail1990 explică (pentru mgtow):

Am renuntat de 3 zile :l

| mgtow a răspuns (pentru VictorMihail1990):

Va disparea durerea in timp tu rabda iar daca in 7 zile nu trece la medic, no sa stie ca ai fumat

| VictorMihail1990 explică (pentru mgtow):

Si tusea tot e de la fumat? :l

| mgtow a răspuns (pentru VictorMihail1990):

Da

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un remediu din camara bunicii. Mie mi-a facut foarte bine si n-am mai avut problema cu amigdalele. Petrol lampant 100 ml si o lingura de sare. Mestecat bine si faci gargara de 3-4 ori. Sa nu inghiti!

| giony54 a răspuns:

Nu mai fuma si trateaza afectiunea cu ulei de oregano 5 picaturi pe limba, lasi 2-3 minute si apoi clatesti cu apa gura si inghiti, vatrece repede.Organo Oil poti sa comanzi aici http://www.mypurnutrition.com/products/oregano-oil.

| magicman a răspuns:

Fii atent, incearca sa nu mai fumezi, ce varsta ai? Trebuie sa te duci la doctor cat mai repede, daca nu doresti sa patesti ceva. Bafta. happy

| magicman a răspuns:

E si normal, Mihai.

| George9500 a răspuns:

Pai eu zic sa te documentezi pe net despre cauzele negative care s.ar putea intampla..si poate acolo iti gasesti si raspunsul.....frate fumatul nu ajuta la nimic ..decat doar sa te crezi tare si mare..stiu cum e o data ce te ai apucat nu mai scapi....alt sfat daca nu ai incercat pana acum sa te rogi lui dumnezeu incearca te va ajuta foarte mult... sper sa ti treaca rana asta si sa tii capul sus unor astfel de tampenii

| C_Adina_1995 a răspuns:

Nu mai fuma daca zi la amigdalele tale laughing