| MiculFaraon a întrebat:

Tulburarea obsesiv compulsiva este o boala a adolescentei? Trece de la sine? Daca ar putea sa-mi raspunda un specialist as fi foarte recunoscator!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, este o boala psihica cronica. De obicei se diagnosticheaza in adolescenta si pacientul are boala toata viata. Exista tratamente bune, care permit majoritatii pacientilor sa duca o viata normala

| RAY a răspuns:

Ce obsesi ai? da-mi exemple sa vad daca e cronica

| MiculFaraon explică (pentru RAY):

Pai vreau sa imi iasa totul perfect..gen imi repet in gand ca trebuie sa invat la romana, fizica, matematica pentru la bac sau alt exemplu sa fiu atent la freza si sa ma antrenez. Cam de un an am aceasta problema dar uneori aceste ganduri se schimba depinde de ce anume am de facut. Sper ca ma intelegi.

| MiculFaraon explică (pentru MiculFaraon):

Si inca ceva uneori nu sunt sigur de deciziile pe care le iau cum ar fi"unde ma duc la facultate". Eu vreau sa dau la medicina dar dupa imi repet daca este cea mai buna alegere.

| MiculFaraon explică (pentru RAY):

Si am fost acum un an la un doctor psihiatru cand am simtit ca ceva nu e in regula si mi-a spus ca nu am nimic dar mi-a dat un tratament. Chiar nu stiu daca sufar de aceasta boala ca aceste ganduri sunt unele "false".