| Szabii a întrebat:

Tusesc foarte tare si mult, din 15 in 15 secunde, tusa seaca dinaia, ca tot tusesc fara rost.
Am medicamente, de 2 zile am tratament, dar nu ma ajuta cu nimic.
Nu stiti cum sa scap de tusa asta?(imi curge si nasul)
Sa beau ceai, sau sa imi pun fular, sau ce stiti voi ca e bine, va rog.
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Pune 5-6 linguri de sare intr-o tigaie si o incalzesti pana la o temparatura suportabila. Apoi o rastorni intr-un saculet de panza, sau stergar, legi cu un siret(ca sa nu se verse), pui pe piept si te invelesti cu o patura groasa. Vei tine saculetul acolo pana se raceste sarea.Procedeul asta il aplici cam de 2-3 ori pe seara, inainte de culcare.
In maxim trei zile o sa dispara tusea.

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Incearca si sa creezi atmosfera umeda in camera( un vas cu ceai de Musetel fierbinte in care picuri Inhalant).

| doctoressa a răspuns:

Poti lua un sirop antitusiv de la Himalaya, numit Koflet (este eficient atat in tusea seaca, cat si in cea productiva). http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-tuse-convulsiva

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceai de ceapa fara zahar sau alti indulcitori. Te previn: are un gust groaznic.

| mona a răspuns:

Poate nu e bun tratamentul ce il iei, incearca sa bei ceai de ceapa[stiu ca e rau dar cu miere mai merge] sau poti incerca cu sirop mucosolvan

| RoxAnana a răspuns:

Fularul nu te ajuta la nimic... ia o rifiche neagra, taiei un capacel scobeste interioru scoate continutul iar in locul acela pune zahar cat sa acopere "gaura" formata si lasa la macerat o noapte si in fiecare zi bei cate 2-3 lingurite din acel suc. fa asta cu o ridiche la 2 zile si tot asa. mai este si varianta cu ceai de ceapa care este foarte bun pentru tuse dar are un gust oribil si ca medicamente iti recomand plantusin (e sirop de plante) si mucosolvan...

| BountyLoverXD a răspuns:

Cum a zis Salontanul, ceai de ceapa verde si pe langa asta: deci eu ma racesc FOARTE deci:
1. poti face o baie FIERBINTE si sa stai in apa aia cam o ora (pentru mine e foarte chinuitor, nu rezist sa stau asa mult in caldura asa maree) si dupa ce faci baia sa te usuci cat mai rapid
2.sa mananci cat mai MULT usturoi, pur si simplu mult mult mult
3. uite ce combinatie ciudata si gretoasa mai ii buna pentru raceala: Trebuie ca din jumate in jumate de ora sa inghiti cate o lingura de miere cu bucatele mici de usturoi, bleah e foarte gretos, dar chiar are efetc. Iti poti pune intr-un vasut mai multe linguri de miere si multe bucatele mici de usturoi, il tii lanag tine si tot iei din jumate in jumate de ora.P.S.: daca faci asa sa pui si ceva capac peste ca sa nu miroase urat laughing
4.muuuuuult ceai
5.eu pentru tuse nu stiu asa multe leacuri, dar o lingurita sau 2 pe zi de miere cu propolis e foarte eficient. adica pur si simplu iei o lingurita si inghiti, dar incerci sa nu inghiti asa tare, dintr-o data, ci sa tii pe gat.
6.pai stii nu stiu daca are efect, dar poti asa in timpul zilei sa lasi o cana cu apa cu sare pe calorifer, iti face bine. atat stiu despre chestia asta laughing)
7. gargara cu sare (stii cum e aia, nu?)

Si cam atat. Iti zic inca o data ca usturoiu cu miere e foarte eficient. Ceva mai mult nu stiu, sper sa-ti fie de folos big grin. P.S.: si eu cred am mai pus intrebare din asta despre ce sa fac daca is racite, asa ca daca te uiti la lista mea de intrebari poate mai gasesti raspunsuri. Sper sa te vindeci! scuze de roman big grin

| Szabii explică (pentru BountyLoverXD):

LittleParrot8D iti multumesc foarte mult, sper sa ma ajute. Mersii :*!