| NewSpecial a întrebat:

Va rog ajutati-ma. De 2 zile ma dor dintii din fata cu tot cu gingie si barbie. E o durere insuportabila, era sa lesin. Ma ia cu frisoane. Am luat rovamicina, dalacin, ketorol, arcoxia dar durerea e tot insuportabila. Mi-a zis dentistul ca daca nu se acumuleaza puroi nu are ce imi face. Mi-a dat antibiotice ca sa localizeze puroiul si sa se umfle. Iar mai apoi sa ma poate opera. M-a programat pe luni. Va rog ziceti-mi ceva sa mai ameliorez durerea pana luni. ca e abia sambata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Magic. Cum de ai reusit? Cola si mincaruri rapide, ca sa fii cul? Ce pasta de dinti folosesti? Aplica local foaie de varza un pic zdrobita ca sa lase zeama, abandoneaza orice pasta de dinti/apa de gura cu fluor si foloseste Gennadent Argentum si Hofident Q10, ambele romanesti si extraordinare. Eu am o masea de minte care a crescut aiurea si uneori mai intra cate un rest. Acum vreo doua saptamini incepuse sa se inflameze, durea moderat, dar am avut un pic de temperatura, frisoane, transpiratie - clar era pe cale sa se infecteze la modul serios. Am spalat cu grija si am clatit din belsug cu Hofident, in 3 zile adio inflamatie.

| Peridava a răspuns:

Ai racit, ai facut (probabil) si o nevralgie dentara. Sa aperam ca e numai atit. Dar, nu mai lua medicamente cum crezi tu. E abia simbata, cum spui. Mergi in acest moment la urgente. Nu vreau sa te sperii, dar stiu pe cineva la care infectia de la o masea s-a extins pina in piept. Nu-ti mai spun ce a tras...