| alexuL97 a întrebat:

va rog sa ma ajutati, acum aproximativ 4 ore, am incercat sa pun la loc o usa in balamale, dar din greseala mi-am scapat-o pe piciorul stang, acum am un deget rosu, unul verde sad degetul mijlociu nu stiu cum s-a intamplat, dar este plin de sange, iar degetul dintre cel mare si cel mijlociu al piciorului, este jumatate verde. pana acum am folosit un spray pentru arsuri, pentru ca cineva mi-a spus ca este bun in astfel de cazuri. S-ar putea sa imi cada vreo unghie? si daca da? cat timp o sa ma mai doara unghiile de la picior? sad acum este aproape 2 noaptea si nu pot sa dorm din cauza asta sad va rog sa ma ajutati, multumesc anticipat tuturor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Incearca sa pui compresa cu gheata sau apa rece acolo.
Spray-ul acela nu te ajuta cu nimic, tine compresa cu gheata si-ti va trece.
Te pup!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu te va ajuta acel spray--- compresele reci cu apa sau gheata sunt mai eficiente. Daca, in urma strivirii, vreunul din osicioarele degetelor(falange) s-a fisurat sau s-a rupt, nu vei mai putea calca decat sprijinindu-te pe calcai. De aceea, este important sa mergi la ortopedie pentru radiografie si recomandari de specialitate.
Numai bine!

| FunkeyFresh a răspuns:

Acel spray nu te va ajuta cu nimic pentru ca asa mi-a spus si mie ca am mai ajut si eu lovituri la degete ca tine.Un sfat pune comprese reci cu apa asu gheata.