| AylinPSN a întrebat:

Mi-am prins unghia de la degetul mijlociu de la mana in usa. S-a invinetit aproape jumatate de unghie. Este violeta. M-a durut o ora, iar acum ma doare doar daca o atin. Ce as putea face? O sa cada?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Este posibil sa cada dar acesta este lucru cel mai putin grav. Cel mai grav este daca se infecteaza si ramane neagra dupa ce creste la loc. Cel mai bine tine degetul cat mai mult in rivanol. Si eu ma patit asa tineam de doua ori pe zi mana in rivanol sim desi a cazut, nu s-a cunoscut nimiciar la scoala o panbsam, nu se vedea si nu radea nimeni de mine. in doua zile durerea trece.

| AylinPSN explică (pentru anutza):

Nu am nimic cu ce sa o dau. Este posibil sa cada chiar daca un aproape un sfert de unghie este mov?
Atunci cand cade, doare?

| Fatamuntilor a răspuns:

Durerea cea mare a fost cand te-ai lovit!
E POSIBIL sa doara.
Incearca sa protjezi cumva locul afectat cu bandaje sau plasturi macar cateva zile.Te va durea la orice atingere.
Si eu m-am lovit la unghia piciorului.Imi venea sa ma urc pe pereti de durere, in ziua aia nu putem pasi, abia ajungeam la baie.Noroc ca era iarna, purtam ghete, si nu avea cum sa se vada lipsa unghiei, ea refacandu-se in cateva luni.

| Erow a răspuns:

Posibil sa cada. Incearca sa nu te mai lovesti la ea. O sa cada de la sine, depinde cat de tare te-ai lovit. Daca e o lovitura mai moale, nu o sa cada si o sa fie totul bine.

| AylinPSN explică (pentru Erow):

Nu cred ca e asa grav, putin mai mult de un sfert de unghie e mov. Doare cand cade?

| Erow a răspuns:

Nu prea doara. Cand mi s-a intamplat mie asta, trebuia sa-mi cada o unghie. M-am culcar si dimineata cand m-am sculat deja nu era. Mi-a cazut in somnhappy