| andreeapink01 a întrebat:

va rog sa ma ajutati, am luat din clasa acum aproape un an paduchi, desi ma spal des pe cap. Am reusit sa scap de ei cam intr-o luna cu sampon special si gaz, dar saptamana trecuta am gasit oua moarte ramase. Trebuie sa incep scoala si iar ne controleaza asistenta scolii in cap, care nu este tocmai cea mai draguta persoana si spune ca vede paduchi si la matreata. Cum pot scapa de ouale moarte ca sa nu zica ceva asistena la scoala? va rog sa nu luati in ras toata chestia asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Trebuie curatate fir cu fir.Roag-o pe mama sa faca operatia asta:cu ochelarii pe nas si intr-o zona foarte luminata.

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Mi se pare ca, ciudat ca dupa un an inca sa mai ai oua. Probabil e vorba de o simpla matreata care se rezolva cu sapun de sulf sau sampoane speciale

| danutzu96 a răspuns:

Daca sunt oua, sunt lipite de fir si trebuie curatat fir cu fir. Daca este matreata se rezolva cu sampoane speciale.

| AlleIrina a răspuns:

Cumpără un pieptan special, nu e mult, maxim 5 lei, piaptana-te si scapi de ele.

| andreeapink01 explică (pentru AlleIrina):

Am avut si totusi au ramas... trebuie sa aiba rabdare mama sa se ocupe