| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare urgenta! Dau funda+vot! Am descoperit azi ca am paduchi cand ma pieptanam si sunt foarte ingrijorata.Nu i-am spus inca mamei mele pentru ca mie frica..am mai avut odata paduchi acum 3 ani si atunci era suparata rau pe mine si atunci era mijlocul verii iar acum se incepe scoala si de fiecare data a 2 zi de scoala asistenta medicala vine si ne controleaza prin cap sa vada daca avem paduchihappy.Va rog ce sa fac ca sa scap de ei fara sa-i zic mamei mele? Si cum sa-i zic ca am paduchi? Si daca ma spal pe cap paduchii mor? ca daca da atunci ma voi spala mai des si ma voi pieptana cu pieptene pentru paduchihappyVa rog mult am nevoie de raspuns urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Unicucebeea a răspuns:

1. De ce nu vrei sa afle? Si fara suparare, mama ta e normala ca s-a suparat pe tine? De ce? E un fel de..varicela,se ia! Spune-i asta si daca se mai supara spune-i ceva care s-a o emotioneze
2. Cere-i bani mamei tale sa iesi in oras si din bani aia ia-ti Paranix Spary, cum il folosesti vezi pe cutie [am avut de 2 ori si ala a fost bun ]
3.Paduchii vin la par curat, deci te speli normal
4. Pe viitor sa nu te imbratisezi cu multi oameni si sa nu imbrumutati caciul sau iarna [ca atunci am avut eu ] sa iti tii geaca pe scaun nu in cuier ca se poate lua si de pe geaca
Noroc :*

| EvilWolf a răspuns (pentru Unicucebeea):

Atunci mama mea s-a suparat pe mine pentru ca mereu imi spunea sa nu intru in contact prea des cu fata de la care am luat, ca mama mea stia ca ea(fata cu paduchii)avea paduchi si tot timpu imi repeta asta.De acea s-a suparat pe mine ca nu am ascultat-o e normal.

| Unicucebeea a răspuns (pentru EvilWolf):

Aaaa,scuza-ma,nu stiam ca la asta te refri happy Imi cer scuze ca am spus asta despre mama ta sad Mii de scuze :*

| EvilWolf a răspuns (pentru Unicucebeea):

Nui nimichappysi eu as fi spus asta(daca nu stiam motivul)

6 răspunsuri:
| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup

| alysha a răspuns:

Nu e nimic grav daca accidental ai luat de la careva citiva oaspeti nepoftiti.In clasa surorii mele sant cam vreo 3 astfel de copii si de 2/3 ori pe an gasesc si la ea nemurele.Am incercat cu Paranix da n-a ajutat.Nu stiam ce sa-i fac.Pana la urma bunica mi-a zis ca foarte usor scapi de ei cu gaz de lampa amestecat cu otet (1 la 1). E adevarat k dupa asta persista mirosul ceva timp dar dupa 3/4 spalari cu sampon trece.

| StauDeSase a răspuns:

Exista la farmacie mai multe sampoane si solutii foarte eficiente. Nu trebuie sa-ti fie rusine, nu e nimic rusinos in asta. I-ai luat impartind peria sau obiectele de prins parul cu alte persoane si paduchii se inmultesc foarte mult in parul curat.