| benybiro112 a întrebat:

Salut TPU! Va scriu cu disperare din nou. De ceva vreme mi s-au facut foarte multe pete pe gât (maro) Nu stiu de la ce, credeti-mă, altii spun ca este de la ficat ceva, altii de la alergie, altii spun că e posibil o schimbare de piele, dar va las pe voi sa ma ajutati cu un sfat, dau funda promit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Incearca sa faci o poza cat mai clara si sa o urci aici.
(Adica pe imgur.com de exemplu, si sa postezi linkul aici.)
Totusi, nu suntem medici, doar un specialist iti poate spune cu siguranta un diagnostic.
De ce nu ceri medicului de familie o trimitere la un medic specialist in medicina interna, sau macar un bilet pentru ecografie, RMN, o trimitere la analize de sange complete, etc?
Deasemenea, exista un rar scenariu, mult mai grav decat o boala de ficat. Insa roaga-te sa nu fie asa ceva.
Ideea e ca trebuie sa mergi la un specialist de urgenta.
Sau macar la 2 medici generalisti (2 pareri sunt obligatorii, cand ai ceva mai suspect).

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e ciuperca
Mergi la un Dermatolog urgent

| maario a răspuns:

Le am și eu, doar ca pe tot corpul. Du te la farmacie și ia Canesten anti fungal și o sa ti treacă. Eu m-am obișnuit cu ele, la modul ca am luat tratament care consta in anumite pastile, creme și săpunuri plus folosire de haine de bumbac ( curate) dar tot nu mi-a trecut. Așa ca m-am rezumat la a folosi doar canesten : ma dau 2 zile cu crema apoi jumă de an nu mai am treaba, apoi iar apar și iar ma dau cu crema și tot așa ( le am de 15 ani)

| Doctorînviața a răspuns:

Este o ciuperca de corp toata lumea o are dar că numai la uni se manifesta nu incerca fel și fel de creme fiindcă nu vei obține nici un rezultat. trebuie doar sa ai o igiena corespunzătoare și schimbă toate hainele zilnic cu altele noi bine înțeles să fie mereu spălate la temperaturi ridicate.o să apară și rezultatele în câteva luni