| TakotaKun a întrebat:

Vara asta aş vrea să slabesc şi eu cam 5-6 kile si nu pot deloc. Tin sa menționez ca am 14 ani, 84 de kile si 173 cm inaltime.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jasmin1rose a răspuns:

Un regim bazat pe proteine(pui, pește), legume, fructe, mai puțini carbohidrați, iaurturi naturale, multe supe, 2 l de apă/zi.
Evită grăsimile nesănătoase, zahărul, produsele de panificație, chipsuri/biscuiți, etc.
De ex. Un iaurt la micul dejun, o omletă din 2 ouă și o salată cu roșii și castraveți, 1 felie pâine integrală.
O supă la prânz + 1 porție piept de pui/pește cu garnitură de legume(mazăre/broccoli/fasole verde, ardei roșu) și puțin orez.

Ia cina cel târziu la ora 19:30. Ce vrei tu, în cantități moderate. De exemplu o salată caldă din conopidă fiartă cu morcovi,, brânză slabă, carne de pui și 1 ou fiert. Totul tăiat mărunt. E foarte bună, sățioasă,, sănătoasă și te ajută să slăbești.

Evită mezelurile, tot ce conține sare și zahăr în exces, grăsimi, alimente prăjite în mult ulei.
Consumă fructe între mese, pepe roșu, mere, ananas, banane.

Dacă ești sănătos, încearcă și puțin Tae Bo (găsești pe Youtube)

Succes!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cam tânăr pentru cură. Cheia e mișcarea zilinică și FĂRĂ dulciuri

| Peridava a răspuns:

Renunti total la grasimi si dulciuri. Reduci portiile de mancare. Si faci multa miscare, mult sport.

| Alina000000 a răspuns:

Ar trebui sa incepi o cura de slabire si sa incepi usor usor sa iti faci tu un set de exercitii dar sa incepii cu exercitii destul de grele pentru ca daca incepi cu usurelu nu prea poti obtine rezultate sper ca te-am ajutat?

| TakotaKun explică (pentru Alina000000):

Buna, ai putea sa-mi dai un exemplu de niște exercitii?