| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa fiti sinceri cu mine
De aprox 2 saptamani mi-a aparut o mica pata intre dintii din fata(intre aia 2 mari) si mi-e frica de dentist de mor ce ziceti o sa ma doara plombarea? Ce imi face imi omoara nervustraight face?
Astept raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexandraEpureanu a răspuns:

E greu sa primesti un raspuns aici... o mica pata nu inseamna neaparat o carie, ca sa trebuiasca sa ti-o plombeze... cel mai bine e sa mergi la medicul stomatolog sa vezi care e situatia si ce recomanda el - nu te obliga nimeni ca dupa ce iti spune recomandarea lui sa spui multumesc si sa pleci fara sa iti mai faci "operatia" propriuzisa.

Oricum ce pot sa iti spun e ca aproape sigur nervul nu are de ce sa ti-l omoare; acest lucru se face doar in cazul maselelor care sunt aproape distruse si nu mai pot fi curatate/plombate eficient.

| Avaya a răspuns (pentru AlexandraEpureanu):

Multumesc pentru raspunsuri.happy
Alexandra sa fiu sincer mai linistit un picut si tata mi-a zis ca daca nu e caria mare atunci imi curata acolo si dupa ceea imi plombeaza fara sa scoata nervul.
Si Cristina dar exista si varianta aia ca pune ceva acolo pentru a omori nervul si atunci parca nu doare sau doare unpic
Va multumesc pentru ca ati raspuns la intrebarehappy

| AlexandraEpureanu a răspuns (pentru Avaya):

Intr-adevar, nervul poate fi omorat si chimic (adica iti pune un pansament cu o substanta acolo), dar din ce spui tu, in proportie de 99% nu va fi cazul de asa ceva. happy

| Avaya a răspuns (pentru AlexandraEpureanu):

Alexandra am fost la dentist si am programare pe saptamana viitoare o zis ca crede ca poate sa se rezolve fara sa scoata nervu sper sa fie ok si iti multumesc ca ma sustii>big grin

5 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Depinde cata dentina alterata este.De obicei dintii din fata dor iti spun si din experienta mea dar nu iti va scoate nervul cred.Lasa frica si mergi la dentist eventual da-mi si o funda multumesc.

| Crystiana1991 a răspuns:

Buna,acea mica pata se va face din ce in ce mai mare daca nu vei merge la dentis! Nu se va intampla nimic rau,o sa ti curete caria, apoi o sa ti puna pansament si apoi iti va plomba! Iti va scoate si nervul e posibil sa te doara, dar daca te duci pe conceptia ca ma doare asa nu vei merge niciodata! Eu zic sa ti iei "inima-n dinti" si sa mergi