| Ionuth2dd a întrebat:

vreau sa imi luati in serios intrebarea. Deci pe la 11 ani mi-am vazut pentru prima data glandul. Dupa repetate incercari am reusit sa il decalotez complet in stare flasca, dar in erectie se decaloteaza vreo 80%. Vreau sa mai spun ca prima data cand am atins glandul in stare flasca am simtit un fior, nu ma durea dar nici nu puteam sa imi ating glandul foarte mult timp, sensibilitatea se reducea in timpul dusului. Din cate stiu la fimoza nu se poate decalota deloc, deci nu cred ca am aceasta problema dar nu o exclud. Va rog sa imi dati un raspuns in legatura cu asta. Apropo am 15 ani si vreo 70-75 de kg. Multumesc anticipat! Ofer funda celui mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dacă o să continui (recomand și folosirea unei creme emoliente), cu timpul se va lărgi și vei putea decalota fără probleme. Oricum, organul crește ceva mai repede față de pielea ce-l acoperă, dar până la urmă crește și aia.
Răbdare și... exercițiu!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Ionut, daca ai reusit sa-ti decalotezi penisul in stare fleasca in proportie de 100%, iar in stare erecta de 80% inseamna ca nu ai fimoza. Continua sa-l decalotezi periodic si vei vedea ca totul va intra in normal.

| minrest a răspuns:

Ai o fimoza usoara.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Exista si fimoze partiale unde decalotarea se face chiar si complet dar preputul pare sa sugrume zona de sub gland, si aceea tot o problema cauzata de fimoza este, preputul fiind insuficient de elastic.