| Mihai7521 a întrebat:

Vreau sa slabesc, insa nu stiu cum as putea sa ma las de dulciuri. Sunt dependent de zahar, asta fiind singura mea problema. Nu mananc fast food-uri decat destul de rar, cam odata pe luna as putea estima ca mananc un sendvis de la Passage, in mare parte. Nu practic vreun sport, singura miscare pe care o fac fiind iesitul afara cu prietenii, prin urmare ma plimb zilnic. M-am gandit sa inlocuiesc dulciurile cu fructe, nu cele din comert ci fructe de tara, fara chimicale, este o idee buna? Pe langa asta, ce diete imi recomandati? Ce ar trebui sa mananc si ce nu? Mentionez ca nu am timp sa fac vreun sport sau sa merg la sala, as putea doar sa fac plimbari cu bicicleta prin oras. De fumat am inceput sa ma las treptat pe o perioada de cateva saptamani, si de asemenea nu beau alcool. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haideți să abordăm problema altcumva. Sunt aici să vă ajut și este doar un sfat profesional. Stă în voința dumneavoastră dacă doriți sau nu sa-l urmați.

Vă pot oferi un diagnostic concret pe baza a ceea ce ați spus. Stres, depresie, anxietate, cum dorești sa o numești, se află acolo!

Creierul se hrăneşte cu glucoză (dulciuri) şi din această cauză stresul ne,, împinge’’ câteodată către dulce, dar asta nu trebuie să reprezinte o scuză în spatele căreia să ne ascundem. Sunteți expus la mai multe boli cardio-vasculare decât va puteți imagina! Doar in jur de 10 boli încep cu litera "A" cu care ați putea fi diagnosticat din cauza consumului excesiv a zahărului.

Evitați pe cât de repede se poate consumul de glucoză (zahăr și alte produse pe baza glucozei). Faceți-vă analizele înainte sa țineți o dietă sănătoasă sau o cură de slăbire.

Nu mai spun ca dacă țineți o cura de slăbire fără avertizarea unui specialist, care sa analizeze starea Dvs actuala de sănătate, puteți suferi de deficit de vitamina B17 și sunteți deja preexpus către nenumărate boli.

Va recomand sa începeți treptat o cura de slăbire, cu o alimentație healty (consumați doar salate și cereale + lactate).
Citricele sunt și ele necesare pentru dobândirea vitaminelor.

Păstrează o balanța și nu apela la înfometare! Ia-o treptat!

Apelează la o sală de gimnastică sau o sala de forte, îți recomand sa incei cu banda de alergat și fluturari. Îți va explica instructorul de la sala respectivă.

Aleargă! Aleargă foarte mult de dimineața, încă de la primele ore. Îți recomand ora 6, așa o sa poți alerga timp de vreo 2 ore happy

Hidratează-te! Bea foarte multă apa!

Consuma doar carne roșie in cantități moderate! Altfel riști ca organismul să abordeze la canibalism ca să își procure alimente, energie. Intr-un cuvânt, conservare.

Mult succes cu dieta și multă sănătate!

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Inlocuieste-le treptat cu fructe, atunci cand ti-e pofta de ceva dulce, bea apa...multa. Fa miscare, vei slabi pana la urma.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Am citit acum toata intrebarea ta. Da, este bine sa le inlocuiesti cu fructe, dar nu exagera nici cu ele. Incearca sa consumi legume, salate (fara ulei), carne slaba fiarta sau la gratar. Poti sa mai consumi din cand in cand ceva dulce, dar cu moderatie.

| Donsavas a răspuns:

Antidepresivele taie pofta de dulciuri. Poti sa încerci cu acord medical.