| AnonimDedicat a întrebat:

Salut TPU, vreau sa stiu daca poti purta lentile de contact daca ai miopia nu foarte grava, am inteles de la cineva ca nu poti ci doar ochelari, e adevarat? Sau poti purta lentile de contact indiferent de orice dioptrie ai avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta numai un medic oftalmolog poate sa-ti spun, nu "cibeva" neavenit dupa strada, care isi da cu parerea fara sa aiba cunsotinte in acest domeniu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana pe la - 4 poti purta

| Lukasssz a răspuns:

Da

| Dintrebare a răspuns:

Buna, poti purta lentile indiferent de dioptria pe care o ai. Fiecare brand de lentile produce pana la un anumit numar de dioptrii. Exista si pentru dioptrii de 12 de exemplu. Doar ca atunci cand cumperi lentile de contact trebuie sa fii atent la mai multe aspecte, printre care si raza de curbura. Daca ai o prescriptie pentru lentile poti cauta pe siteuri brandul care face lentile potrivite pentru tine. Mai ales daca e vorba despre o miopie nu foarte grava, nu exista niciun motiv sa nu poti purta lentile.

| Ancaaaaaaaaa a răspuns:

Eu am dioptrii de 0.5 si am vrut lentine, insa medicul mi-a spus ca nu exista lentile de contact cu dioptrii asa mici. Depinde ce inseamna "miopia nu foarte grava". Mai bine discuta cu medicul.

| SilverB a răspuns:

Cunos caz, care poarta lentile de contact de 5 ani si are miopie forte! A fost la 4-5 oftalmologi special pentru asa ceva!

| Maria125 a răspuns:

Nu