| bleakk a întrebat:

Vreau si eu niste retete/mancaruri bune pentru cei care fac sala bogate in calorii/proteine si toti nutrientii de care am nevoie din legume/carne sau orice cu lapte.pareri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MoruAndrei a răspuns:

Iată lista de alimente de care ai nevoie pentru a-ți mări masa musculară:
Glucide (50-60%):
cereale integrale și pâine
orez brun
paste preparate al dente
fructe crude
legume: porumb, broccoli, fasole verde
leguminoase: mazăre, fasole, năut, linte, soia
Proteine (30-40%)
ouă
carne albă slabă: curcan, pui
carne roșie slabă: vită, porc, miel, carne de vânat
pește: somon, cod, ton
lactate slabe: urdă, brânză, lapte, iaurt
branză tofu
suplimente proteice: izolat proteic ​​din zer și izolat proteic din soia
Lipide (10-20%)
uleiuri neprăjite
oleaginoase crude: nuci, alune, arahide, migdale, fistic, caju
semințe crude: dovleac, floarea soarelui, in, susan, pin
unt de arahide
avocado

De aici poţi să-ţi alegi cum vrei mesele.