| Andrei200300 a întrebat:

Salut TPU, vreau un sfat.Am ceva probleme cu stomacul,nu le pot numi probleme grave pentru că am fost la gastroenterologie,mi-a făcut ecograf și nu a găsit nimic, mi-am făcut analiza de helicobacter din sange, negativ, apoi am zis sa fac din scaun, tot negativ. Doctorul mi-a zis că mi-am declansat stomacul din cauza stresului și chiar am fost foarte stresat in ultima jumătate de an, din cauza asta am avut niște probleme, mă durea capul, dar am avut tratament și mi-am revenit. Simptomele sunt... dimineața am scaun moale de obicei, nu așa moale dar e moale și uneori e și verde, iar după amiaza sau seară când mă duc e normal, doar că am zile când e verde..am avut tratament și mi-am mai revenit cat de cat, dar de ieri am văzut că a revenit acest scaun verde sau moale, nu știu as vrea sa îmi ziceți ce as putea face, că eu plec în afara peste o săptămână și nu mai am timp de doctori și nici nu as vrea sa merg iar sa cheltui iar 300-400 de lei știind că nu am nimic, vreau sa menționez că, o greseala pe care o fac e că mănânc rapid și înghit mai mult întreg. Asa m-am obișnuit,oare are asta vreo legătură? Ficatul a ieșit la ecografie puțin obosit,in rest tot a ieșit bine, pancreas și restul toate bune și nu am alte simptome, stomacul nu mă doare, decât ce se mai aud zgomote in el de obicei seara, ce as putea face? Vreau sa scap odată de chestia asta. Nu-mi spuneți de doctori pentru că am fost analize de sânge, analize de helicobacter, ecografie, gastroenterologie și plus altele și am fost la un doctor foarte bun.El mi-a zis că e o dereglare a stomacului din cauza stresului.Astept un răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu suntem medici si nu stim.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O greseala pe care o fac e că mănânc rapid și înghit mai mult întreg.asa m-am obișnuit, oare are asta vreo legătură?
În mod sigur are. Dinții sunt făcuți să mărunțească mâncarea ar saliva să o prelucreze chimic. Ceea ce nu faci fiindcă te grăbești, face el în continuare, dar el nu are dinți acolo în interior că nu e moară. Astfel îl chinui și apoi te miri. Asta trebuie să faci dacă vrei să scapi de chestia asta fără medici.

| Freya1 a răspuns:

Fa o analiza la ce mănânci de obicei,dacă ai mâncat alimente verzi (salate,brocolii etc),sau alimente ce conțin coloranți (cum sunt ceaiurile,sucurile,înghețată,prajitura etc) e cumva normal.
Și da,și stresul poate sa îți creeze probleme la stomac și sa îți dea digestia peste cap.

Legat de medic dacă nu ai dureri,incapacitatea de a manca,greata, vărsături poate e suficient o ecografie.Dar dacă ai și alte simptome in afara de scaunul respectiv și nu se vede la ecografie e necesara o endoscopie. Poate la tine nu e cazul, dar spun despre ce se mai poate face dacă nu se găsește nimic și problema persista.
Plus legat de ficat, se pot face analize de sânge sa vezi dacă e prea gras etc, sau vieremie(costa mult) ce depistează hepatita b, c (mai ales daca stii ca ai intrat in contact cu anumite persoane "ne sigure")...ce nu se descoperă altfel și de la care poți sa mori.
Nu spun ca ai asta, spun în caz ca e nevoie de controale mai amănunțite

| Mihai0101 a răspuns:

Stresul e un factor care imbolnaveste stomacul asta se stie de mult nu e un mit sau altceva.

| andreikr a răspuns:

La modul cel mai serios, îți spun că la școală aveam un profesor de română care ne dădea note proaste, era și el foarte ciudat, nu neapărat rău, dar diabolic așa. Eu din media 10 ajunsesem cu 3-4, în fine, nu asta contează. Ideea este că la orele lui, sau dimineața înainte să merg la școală mă dereglam cu stomacul, simțeam nevoia să merg la baie, tot felul de stări din astea. În realitate, dacă mă duceam la baie, nu era nimic, dar la clasă mă cufurea rău. Nu mi-era frică absolut deloc de el, ba chiar îl luam și la mișto, n-aveam nimic. Subconștientul, însă, lucra și fără să vreau, îmi genera stările astea. Chiar nu înțeleg de ce, ce și cum. Așa că este posibil să fie pe stres și la tine, gândește-te când apar situațiile astea. Mai mergi la doctor, poate să fie și pe cale de stres. Culoarea mai este dată și de alimente... știu eu.

| Andrei200300 explică (pentru andreikr):

Si eu aveam la fel un profesor la școala și așa aveam și eu dimineața la stomac,doar că acum de vreo luna am problema asta,ba e moale,Ba e verde, nu înțeleg, posibil și de la alimente, doctorul mi-a zis, sa nu fie negru sau alb că atunci poate fi ceva grav, și la cate analize și ecografii am făcut, și mereu mi-a ieșit totul bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreikr):

Sincer e genial raspunsul tau.Cauzele sunt

1.Stresul
2.Stresul suplimentar in subconstient
3.Mancatul rapid si fara a face bolul alimentar(mix saliva-alimente)