| Andrei200300 a întrebat:

Salutare tpu.As vrea sa va spun povestea mea și cine vrea sa o citească și să-mi dea un sfat i-as mulțumi enorm de mult.Am 19 ani. Când eram mic am fost operat de polipi.Acum vreo 3 4 ani mi-au revenit pentru că nu mai puteam respira pe nas deloc.Ei bine văzând că nu pot respira pe nas am inceput sa respir doar pe gură și trăgeam foarte mult aer.De vreo 2 ani simt că mă ține ceva asa uneori la plămâni, adica tot îmi vine să casc din cauza că simt că nu-mi ajunge aerul.Am fost la doctor a zis că am polipi și la amigdalite nu știu ce problemă. Am zis sa merg și la un doctor mai special, mi-a făcut raza la plămâni, m-a pus sa suflu undeva să vadă dacă am astm, mi-a zis că am un început de astm nu e nimic grav. Am trecut peste. Din septembrie anul trecut m-am înscris la școala de șoferi, am fost extrem de stresat. In Decembrie am picat sala și m-am stresat asa tare și am fost așa dezamăgit de mine incat din decembrie până în aprilie-mai, dacă mă durea ceva căutăm rapid pe net și vedeam că sunt boli o grămada și mă temeam, eu din cauza stresului mi-am declansat stomacul, acum iau tratament și văd că îmi revin, o problemă am că plec la muncă din septembrie cu tatăl meu in afară, mă tem sa nu mă îmbolnăvesc pe acolo. Sunt foarte stresat că voi fi departe de mama mea, pentru că eu doar cu ea și sora mea mai mică am trăit, că tata venea de 3 4 ori acasă pe an că muncea pentru noi,mă tem și nu știu ce să fac,nu-mi ziceți de doctori,am fost și la doctori și la gastroenterologie, și la doctori cu plămâni, și raze am făcut și tot,vreau să știu, oare respirația asta a mea poate sa fie de la inimă? La inima am făcut ceva teste acum vreun an, eu am jucat fotbal, nu știu dacă aș putea avea ceva la inima, va rog dați-mi niste sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Hello! happy
Începutul acela de astm despre care ți-a zis medicul poate fi cel care îți provoacă disconfort atunci când respiri.

Colac peste pupăză, mi se pare că suferi puțin și de ipohondrie, crezând că ai toate bolile sau că simptomele tale sunt grave. Posibil ca și asta să-ți inducă unele simptome.

Stresul chiar îmbolnăvește, așa este. Singurul lucru pe care îl poți face este să vezi cum îl poți gestiona, pentru a nu te distruge.

Controlul cardiologic de acum un an cu ce rezultate a venit? Dacă nu aveai nimic atunci, sigur nu ai nimic nici acum.

Dacă poți și îți permiți, apelează la un psihoterapeut. Sunt tot felul de tehnici și exerciții care te ajută să gestionezi stresul, să gestionezi ipohondria și, per total, să îți îmbunătățești viața. E un chin să trăiești cu toate aceste frici.

| Freya1 a răspuns:

În primul rand ar trebui sa verifici problema cu polipi, dacă mai ai sau ceva nu e în regula trebuie sa repari.Pe urma amigdalele probabil ti-au fost inflamate (aveai rosu în gat), iar dacă ți s-a spus ca ai asm, nu știu de ce nu ai primit un tratament pana acum.
Dar tinete departe de praf, polen, mucegai...pana una alta.

Ideea e ca trebuie sa faci niște analize (la inima nu cred sa ai nimic,inima se manifesta mai altfel),iar în funcție de ce nu îți iese bine acolo sa te duci la specialiștii respectivi.Iar pe urma trebuie sa cauți un medic psiholog, pentru ca e posibil și sa ai anxietate, atacuri de panica sau sa te îmbolnăvești pe baza de stres. Uneori și propriul creier ne îmbolnăvește, iar acum având stresul și teama ca vei pleca departe de mama și sora ta, poate sa îți de-a o stare de anxietate exegerata.
Exemplu sunt eu, si mai am și în familie câțiva ce s-au imbolnavit din cauza unor astfel de lucuri.