| GOGAIE18 a întrebat:

Salut tuturor. Acum cateva zile am fost la sala si am lucrat piept si brate. Am tras ceva mai tare, iar a doua zi am fost la basket. Dupa 2-3 aruncari a inceput sa ma doara pectoralul stang destul de tare. Am ajuns acasa, i-am dat cu o crema (rosie, Puterea Ursului ) si m-a lasat durerea. Dar si acum, atunci cand fac efort incepe sa ma doara pectoralul. Eu cred ca am facut intindere + ca am stat si mult in curent... De asemenea mai am si o tuse seaca, tusesc constant o data la ~ 10min, iar nasul imi e infundat de cele mai multe ori. Credeti ca ar putea fi un chis la plaman? Ce ar putea fi? Multumesc mult pentru timpul acordat si pentru ajutor! Sanatate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Cel mai probabil e o intindere.Nu ai nimic la plamani.Si curentul nu te trage! E doar un mit!

Ai zis ca te doare pectoralul stang.Cand ai aruncat la cos, ai aruncat cumva cu mana stanga? Daca da, e intindere clar. Daca nu, e tot intindere, doar ca nu la fel de clar.

| GOGAIE18 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Da, am aruncat si de vreo 2 ori cu mana stanga. Arunc cu ambele, pe rand, depinde de situatie. Stiu ca am stat dezbracat si acasa si putin cand am mers cu bicicleta, fara tricou... mai aveam si spasme ale muschiului. Plus, ca nu inteleg de ce am tusea asta seaca thinking

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru GOGAIE18):

Crede-ma...Faza cu vantu` e un mit.Esti pur si simplu racit.Nu are legatura cu musculatura!

Spasmele vin de la oboseala si fortare.Netratata corespunzator oboseala poate duce la intinderi musculare.

Explicatie : In momentul in care antrenezi un muschi nu faci altceva decat sa il umpli cu sange.Muschiul se dezvolta si creste in timpul somnului, atunci cand sangele se retrage usor iar hormonul cresterii modifica structura musculara astfel incat data viitoare cand te antrenezi sa incapa mai mult sange.

Sfat : Repaus de la antrenamente la piept 48 de ore si nu forta mana stanga, in consecinta pectoralul stang.Si continua cu Puterea Ursului pe perioada repausului, e foarte buna happy

Bafta si tine-te de sport! E sanatate pura!