| Powerups a întrebat:

Salut tuturor. Am aproape 16 ani si fac sala de 2 luni si 2 saptamani, iar in ultima vreme a inceput sa ma doara osul radius (asa cred ca se numeste), de la antebrat.

Ma doare si cand apas si cand fac efort cu acea mana (depinde de pozitie). Mana care ma doare este mana stanga, eu fiind dreptaci.

Din cate cred eu, durerea a aparut cand faceam exercitii cu bara Z pentru biceps (20-25kg).

Pentru o perioada mi-a disparut aceasta durere, insa acum cateva zile am avut zi de biceps si cum nu ma durea nimic am zis sa fortez putin (am mai adaugat greutate) si a inceput iar sa ma doara, stiti ce ar putea sa fie? Cum as putea sa ma vindec?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evita efortul fizic pentru o perioada de vreme, pana trece durerea si cand reincepi, ia-o progresiv. Probabil ca limita ta de suportare este sub 20kg, deci, evita sa ridici mai mult de 10-15 kg ca sa nu risti sa-ti rupi oasele sau fibrele musculare.

| ubox7007 a răspuns:

Si eu aveam aceiasi problema, pur si simplu am continuat asa, numai ca nu din forta si m-a lasat de cand m-am mai facut.