| Sergiu0015 a întrebat:

Salut tuturor! De joi am avut semne de răceală comună, adică durere în gat, rinoree, stranut. Miercuri (cu o zi inainte) am stranutat foarte des și nu eram în apele mele. În fine, jo am rămas acasă, mergând mai apoi la medicul de familie. M-a consultat, a zis că am celebrul "roșu în gat" nimic grav. Am primit cefalexina una la 6 ore (nu știu de ce am primit antibiotic), aulin una după masa de prânz și un spray hexoral 2 pufuri de 2 ori pe zi! Toate bune, am primit rețeta, pastilele urmând să le iau a doua zi dimineața (vineri). Am început tratamentul vineri, vineri și sâmbătă aceleasi simptome și de ieri simptomele s-au agravat încet-încet că în cazul fiecarei raceli (treptat). Azi dimineata în jur de ora 4:00 m-am trezit să imi iau temperatura, 38.3, urmând ca la 10 minute să o verific din nou, 38.5. Am luat un paracetamol, am zis să nu o las prea mult să crească. Problema e că expectorez mult când tusesc, n-am dureri în piept sau altceva în afară de febră și tuse productivă. Azi ar fi a 4-a zi de tratament (care cred că mi-a făcut mai mult rău decât bine). Ce îmi recomandați să fac? Să merg la spital sau nu? Îmi este frică să nu fac febra si măi mare sau să fie altceva mai grav! Menționez că am 18 ani, corp atletic, fac sport în fiecare zi. Multumesc, aștept răspunsuri urgente!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Zinc si nu sta in pat plimbate macar 30 min incet

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa cumperi zinc in primul rand,sa bei supe calde de pui, febra ucide virusi, doar ia poate, te inteleg ti frica, in acest caz vezi de o radiografie.la plamani urgent, te poti deplasa?

| Sergiu0015 explică (pentru RAY):

Nu am nimic la plămâni. Nici nu fumez, respir bine. Nu "mă tine" în piept, nu am dureri toracice sau ceva. Doar imi curge nasul și am tuse cu expectoratii. Da, ma pot deplasa, sunt ok, doar ca m-am speriat puțin

| RAY a răspuns (pentru Sergiu0015):

Zinc si nu sta in pat plimbate macar 30 min incet

| răspundtot a răspuns:

Nu trebuia să iei medicamente. Medicul tău de familie avea deja rețeta făcută ca cei de la farmacie să nu rămână cu marfa. Nu mai bine luai tu zilnic un usturoi românesc?

| Sergiu0015 explică (pentru răspundtot):

Sincer, ba da. Și asistenta scolii mele mi-a zis că dacă stateam liniștit 2-3 zile pe ceaiuri și vitamina c, o lingură de miere si un usturoi, eram tun acum. M-au lasat acum și febra și toate, doar tuse cu expectoratii, cred că maine-poimâine sunt ok. Sper sa nu fie nevoie să merg la spital

| darrio2007 a răspuns (pentru răspundtot):

Miroase gura a usturoi.

| răspundtot a răspuns (pentru darrio2007):

Să miroasă!

| darrio2007 a răspuns (pentru răspundtot):

Fug fetele de el.

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Usturoiul nu poate ucide virusi, nici mierea, zincul activeaza sistemul imunitar, acele celule