| Badarau_Andrei_1985 a întrebat:

Salut, uneori cand ma duc la antrenament(fotbal) ma doare in partea dreapta a burtei, stiti de ce sau cum sa fac sa nu ma mai doara va rog ajutati-mahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Apendicita nu doare mereu, asa este ea cand este inflamata.
In momentul in care doare tot timpul, este deja pe cale sa pocneasca (sau a pocnit deja) si atunci este deja peritonita, cu sanse mari sa mori.
Asadar, in situatia in care esti acum, te sfatuiesc sa zbori la medic, inainte sa apaar complicatii.
Operatia este extrem de simpla in ziua de azi, se face laparaospic in 10-15 minute, sub anestezie bineinteles si a doua zi esti acasa.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ai apendicita acuta si te sfatuiesc sa ajungi de urgenta la un chirurg la consult, inainte sa pocneasca, facand peritonita si putand sa mori, din prostie.

| Badarau_Andrei_1985 explică (pentru Violleta2022):

Si eu ma gandesc la apendicita, dar nu ma doare mereu doar uneori( odata sau de 2 ori pe saptamana.)

| Badarau_Andrei_1985 explică (pentru Violleta2022):

Ok o sa ma duc maine la medic si voi vedea ce am, mersi de sfat!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Badarau_Andrei_1985):

Apendicita nu doare mereu, asa este ea cand este inflamata.
In momentul in care doare tot timpul, este deja pe cale sa pocneasca (sau a pocnit deja) si atunci este deja peritonita, cu sanse mari sa mori.
Asadar, in situatia in care esti acum, te sfatuiesc sa zbori la medic, inainte sa apaar complicatii.
Operatia este extrem de simpla in ziua de azi, se face laparaospic in 10-15 minute, sub anestezie bineinteles si a doua zi esti acasa.